Architektura we Wrocławiu
Architektura - studia
Studenci uzyskują gruntowną wiedzę z zakresu historii i teorii architektury, urbanistyki, sztuk pięknych, budownictwa i technologii budowlanych, konstrukcji, fizyki budowli oraz projektowania architektonicznego i urbanistycznego.
Poznają zasady projektowania budowli o zróżnicowanej funkcji i skali, także całych zespołów mieszkalno-usługowych. Uczestniczą w warsztatach plastycznych, również licznych zajęciach z zakresu komputerowego wspomagania projektowania.
Studia na Architekturze są dwustopniowe – 4-letnie inżynierskie, a następnie magisterskie, pozwalające uzyskać tytuł magistra inżyniera.
Kierunek realizowany jest także w języku angielskim – Architecture.
Architektura – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: matematyka, geometria, statyka i mechanika budowli, materiały budowlane, budownictwo, kulturoznawstwo, historia architektury starożytnej, fizyka budowli, konstrukcje, historia architektury nowożytnej, historia budowy miast, ergonomia, ochrona dziedzictwa, prawo w procesach inwestycyjnych.
Architektura – specjalizacje
Studenci studiów drugiego stopnia mogą wybrać ścieżki kształcenia:
- architektura i urbanistyka
- architektura i ochrona zabytków
- architecture and urban planning
Architektura – rekrutacja
Podczas naboru punktowane są wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz fizyki.
Kandydaci zdają również egzamin polegający na wykonaniu dwóch zadań rysunkowych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Architekturę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Architekturze
Absolwenci zatrudniani są przez:
- pracownie architektoniczne czy urbanistyczne
- studia designu
- biura inwestycyjne
- firmy deweloperskie
- wykonawstwo i nadzór budowlany
- jednostki administracji publicznej
Ile zarabia architekt?
Z danych portalu jobted.pl wynika, że całkowite wynagrodzenie na tym stanowisku to przedział od niespełna 3500 zł do ponad 21 000 zł brutto. Na wysokość zarobków wpływa miejsce i forma zatrudnienia, doświadczenie, renoma, uzyskiwane premie, prowizje, ewentualne udziały w dochodach firmy.
Czy warto studiować Architekturę?
Uczelnia współpracuje z licznymi firmami, pracowniami, biurami architektonicznymi, gdzie studenci mogą odbywać praktyki i staże.
To kierunek prestiżowy, jednocześnie gwarantujący zatrudnienie. Budownictwo, rewitalizacje starych zabudowań przeżywają boom. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe, budynki usługowe, zatem zapotrzebowanie na inżynierów architektów nie maleje.
Architektura – opinie
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne
Więcej o studiach artystycznych