Dietetyka we Wrocławiu
Dietetyka – studia
Na studiach z zakresu Dietetyki nie zabraknie przedmiotów medycznych. Pozwolą one zdobyć wiedzę niezbędną do zrozumienia funkcjonowania np. układu pokarmowego czy hormonalnego oraz pływu diety na stan zdrowia.
Kształcenie skupia się na zagadnieniach z zakresu żywienia chorego lub zdrowego człowieka oraz zasad żywienia obowiązujących w określonych jednostkach chorobowych i różnice w żywieniu dzieci i osób dorosłych.
Dietetyka realizowana jest na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się dietetyk?
Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się planowaniem i wdrażaniem sposobu żywienia, dostosowanego do zdrowia czy wieku pacjenta, jego trybu życia. Dietetycy prowadzą edukację w zakresie żywienia i dietetyki. Mogą organizować proces produkcji potraw dietetycznych, oceniać jakość żywności zgodnie z wymogami prawa.
Dietetyka – specjalności
Studenci Dietetyki we Wrocławiu mogą wybrać ścieżki kształcenia:
- dietetyka kliniczna
- dietetyka w sporcie
- psychodietetyka
Dietetyka – przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się m.in.: alergie i nietorelancje pokarmowe, analiza i ocena jakości, bioetyka i etyka zawodu dietetyka, dietetyka pediatryczna, diety alternatywne, działalność gospodarcza w dietetyce i organizacja pracy dietetyka, edukacja zdrowotna i żywieniowa, farmakologia i farmakoterapia , higiena i toksykologia żywności, interakcje leków z żywnością, kliniczny zarys chorób, ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia, ochrona i promocja zdrowia, organizacja pracy dietetyka, podstawy diagnostyki laboratoryjnej, podstawy dietetyki, podstawy dietoprofilaktyki i dietoterapii, podstawy żywienia człowieka, pomiary antropometryczne, prawo i ekonomika w ochronie zdrowia, psychologia zachowań żywieniowych, technologia żywności i potraw, towaroznawstwo żywności, zaburzenia odżywiania
Dietetyka we Wrocławiu – rekrutacja
Kandydaci na UMW wybierają jeden przedmiot spośród: biologia, chemia; dodatkowym kryterium jest język polski.
Nabór do uczelni niepublicznych odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dietetykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Dietetyka – praca po studiach
Ukończenie Dietetyki umożliwia podjęcie zatrudnienia przykładowo w:
- klubach sportowych,
- klubach fitness,
- klinikach medycyny estetycznej,
- sklepach ze zdrową żywnością i suplementami diety,
- salonach SPA,
- gastronomii,
- instytutach naukowo-badawczych
- firmach produkujących zdrową żywność
- inspekcji sanitarnej
- organizacjach konsumenckich.
Czy warto studiować dietetykę?
Jaki motywami wyboru studiów kierują się kandydaci?
Zawsze interesowało mnie to, jak odżywianie się wpływa na nas i nasze zdrowie. Gdy wiedza z książek popularnonaukowych, magazynów lifestylowych i ta promowana w mediach różni się od wiedzy udokumentowanej badaniami naukowymi, warto sięgnąć po rzetelne źródło informacji. Z jednej strony po to, żeby móc doradzać swoim pacjentom, a z drugiej strony po prostu dla siebie. Wierzę, że skuteczną dietą da się złagodzić objawy większości chorób.
Dorota Malinowska, studentka dietetyki w UMW
Wybrałam kierunek dietetyka dlatego, że interesowały mnie zarówno tematy zdrowego odżywiania, jak i tematy medyczne. Chciałam zdobyć rzetelną wiedzę na temat dietoterapii i dietoprofilaktyki różnych jednostek chorobowych.
Karolina Bernacka, studentka UMW
Dietetyka – opinie
Jestem z Wrocławia i był to dla mnie oczywisty wybór. To jest naprawdę fajna uczelnia, a kierunek jest na wysokim poziomie. W naszym regionie na najwyższym. Wiadomości żywieniowe można próbować uzyskać na kursach, jednak tylko uczelnia medyczna gwarantuje rzetelną i naukową wiedzę.
Dorota Malinowska, studentka dietetyki w UMW
Zarobki po dietetyce
Dietetyk zarabia średnio ok 4200 zł netto.
To oczywiście wartość uśredniona. Kwota wynagrodzenia zależeć będzie od formy zatrudnienia, posiadanego stażu pracy i doświadczenia oraz typu wykonywanej pracy. Najwięcej zarabiają dietetycy zatrudnieni w cateringu czy prowadzący własne poradnie żywieniowe.
***
Wiele kierunków studiów związanych jest z zagadnieniami dotyczącymi odżywiania, zdrowej diety, ekologicznego przygotowywania i przechowywania żywności. Może zainteresują Was studia:
Dietetyka i ekologiczna żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietetyka
Żywienie człowieka i ocena żywności
Dietetics – studies in English
Sprawdź inne kierunki medyczne.
Przeczytaj o typach studiów medycznych.
Jakie uczelnie we Wrocławiu oferują kierunek dietetyka
(+48) 665 866 669, 781 610 045, EN +48 71 784 17 53, +48 71 784 19 97
rekrutacjaumw@umw.edu.pl, admission@umw.edu.pl