Geografia we Wrocławiu
Geografia – studia we Wrocławiu
Geografia zajmuje się relacją człowieka ze środowiskiem. Studenci poznają metody kompleksowej oceny środowiska na terenach naturalnych i zmienionych antropologicznie. Uczą się analizować, wizualizować i prognozować zmiany procesów przyrodniczych i społecznych. Interpretują zasady funkcjonowania środowiska oraz badają współzależności w układzie człowiek–środowisko w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. W trakcie zajęć wykorzystywane są nowoczesne systemy informacji oraz techniki badawcze.
Geografia we Wrocławiu realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się geograf?
W obszarze zainteresować geografa znajdą się geomorfologia, klimatologia, hydrologia, geografia społeczno-gospodarcza, gospodarka przestrzenna, turystyka.
Do jego zadań może należeć zbieranie danych w terenie, takich jak pomiary topograficzne, geologiczne, hydrologiczne i meteorologiczne, opracowywanie map, diagramów i modeli przestrzennych, które przedstawiają wyniki analiz.
Geografowie mogą zajmować się doradztwem w zakresie planowania urbanistycznego, zarządzania zasobami naturalnymi, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju czy przeprowadzać ocenę wpływu na środowisko dla różnych projektów i inwestycji.
Badają rozmieszczenie, strukturę i dynamikę ludności, migracji oraz urbanizacji. Analizują rozmieszczenie i organizację działalności gospodarczej, rolnictwa, przemysłu, handlu i usług.
Zajmują się monitorowaniem zagrożeń dla środowiska naturalnego i opracowywaniem strategii ochrony oraz zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi.
Geografia – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. kursy: astronomiczne podstawy geografii, geografia ekonomiczna, geografia regionalna Polski, podstawy geologii, podstawy kartografii, podstawy geografii fizycznej, geografia ludności, geografia osadnictwa, hydrologia, meteorologia, geomorfologia, gleboznawstwo, klimatologia, ochrona środowiska, systemy informacji geograficznej, geografia społeczna, teledetekcja, geozagrożenia, globalne problemy gospodarcze, geografia polityczna.
Geografia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- analizy lokalne i regionalne
- geoekologia
- geoinformatyka i kartografia
- ochrona klimatu i zarządzanie jakością powietrza
- tourism and hospitality.
Geografia – rekrutacja we Wrocławiu
Kandydaci na geografię uzyskują punkty za wyniki maturalne z języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, biologia, fizyka, chemia, historia, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geografia – praca po studiach
Ukończenie studiów na Geografii pozwala na podjęcie pracy przykładowo w:
- instytucjach zajmujących się ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego
- biurach urbanistycznych
- stacjach i obserwatoriach hydrologicznych i meteorologicznych
- przedsiębiorstwach geodezyjnych i kartograficznych
- administracji
- biurach i organizacjach turystycznych
- parkach narodowych i krajobrazowych
- instytucjach oświatowych
- firmach zajmujących się geoprzetwarzaniem
- wydawnictwach i firmach kartograficznych
- instytucjach i agencjach UE
- zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne.
Zarobki po Geografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Geografię we Wrocławiu?
Geografia to przede wszystkim szereg zajęć terenowych, podczas których studenci nabierają szereg praktycznych umiejętności. W trakcie tych ćwiczeń ich uczestnicy przykładowo mierzą przepływ rzeki, kreślą mapy, obserwują pogodę, odczytują historię form terenu, badają natężenie ruchu, układ osadniczy, poznają walory turystyczno-krajobrazowe różnych rejonów Polski.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.