Inżynieria środowiska we Wrocławiu
Inżynieria środowiska – studia we Wrocławiu
Inżynieria środowiska to techniczne studia obejmujące tematykę ekologicznych i odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła, fotowoltaiki, magazynów energii i kolektorów słonecznych. Studenci poznają zagadnienia związane z projektowaniem inteligentnych budynków, eko-modernizacją obiektów już istniejących oraz eko-innowacyjnością. Uczą się wykonywania symulacji komputerowych, analiz i ekspertyz, przeprowadzania audytów i certyfikacji energetycznych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- klimatyzacja, ogrzewnictwo i instalacja sanitarna
- zaopatrzenie w wodę i usuwanie ścieków.
Na drugim stopniu można dodatkowo studiować:
- gospodarka odpadami i odnawialne źródła energii
- inżynieria wodna i melioracyjna
- technika sanitarna.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Inżynierowie środowiska to specjaliści w dziedzinie nowoczesnych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań dla budynków, miast i przemysłu. Do ich zadań należeć może wdrażanie rozwiązań w zakresie systemów energii odnawialnej, gospodarki wodnej, zarządzania odpadami w zakładach przemysłowych, zrównoważonego rozwoju, klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania i systemów p.poż., efektywności energetycznej, certyfikacji i auditingu.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie nauczania realizowane będą przykładowo takie przedmioty, jak: statystyka matematyczna, mechanika i wytrzymałość materiałów, meteorologia, hydrologia, hydrogeologia, materiałoznawstwo, mechanika gruntów i fundamentowanie, odwodnienia, termodynamika techniczna, systemy informacji przestrzennej, technologia wody i ścieków, gospodarka odpadami, budownictwo ogólne, ochrona środowiska, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, gospodarka wodna i ochrona wód, technologia i organizacja robót, język obcy, przedmioty fakultatywne do wyboru: budownictwo hydrotechniczne, budownictwo ziemne, regulacja rzek, eksploatacja urządzeń technicznych, kompleksowe zagospodarowanie terenu, nawodnienia, zagrożenia środowiskowe - degradacja gleb, teledetekcja bliskiego zasięgu w inżynierii środowiska, elektrownie wodne, pompownie, instalacje sanitarne, wentylacja i klimatyzacja i inne.
Inżynieria środowiska – rekrutacja we Wrocławiu
Na Politechnice Wrocławskiej punktowana jest matematyka, język obcy, język polski oraz do wyboru fizyka lub wynik egzaminu zawodowego (uzyskany w określonych, wskazanych przez uczelnię zawodach).
Podczas rekrutacji na Uniwersytet Przyrodniczy pod uwagę brane są punkty z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka lub egzaminu zawodowego (technik inżynierii sanitarnej, technik inżynierii środowiska i melioracji, technik ochrony środowiska, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik budownictwa wodnego, technik gazownictwa).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- biurach projektowych
- biurach wykonawczych
- firmach handlowych z branży inżynierii środowiska
- zakładach przemysłowych wszystkich branż
- przedsiębiorstwach komunalnych
- przedsiębiorstwach ciepłowniczych i wodociągowo-kanalizacyjnych
- instytucjach, urzędach państwowych i samorządowych
- jednostkach monitorujących stan środowiska i zarządzających środowiskiem
- szkołach wyższych, zawodowych
- jednostkach badawczych i naukowo-badawczych
- jednostkach rozwojowych.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Absolwenci wrocławskiej Inżynierii środowiska nabywają prawo do wpisu do państwowego wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Mogą wykonywać audyty energetyczne oraz ubiegać się o uprawnienia budowalne w specjalnościach: instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych w ograniczonym zakresie; konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie oraz inżynieryjnej hydrotechnicznej.
Inżynieria środowiska – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. Freepik