Weterynaria we Wrocławiu
Weterynaria - studia
Weterynaria jest kierunkiem elitarnym - dostępnym w kilku tylko uczelniach w Polsce. Zainteresowanie studiami jest duże - konkurencja wśród kandydatów sprawia, że dostają się tylko najlepsi.
Kierunek wybierają miłośnicy zwierząt, osoby, które swoją przyszłość zawodową chcą związać właśnie z pracą ze zwierzętami. Jednocześnie ważne, aby byłyby to osoby odpowiedzialne, empatyczne, pracowite, zdeterminowane - studia nie są łatwe, wymagają dużego zaangażowania i wytrwałości.
Czym zajmuje się weterynarz?
Osoba posiadająca uprawnienia do zawodu może leczyć zwierzęta, wykonywać zabiegi operacyjne, wydawać orzeczenia oraz recepty na leki. W jej kompetencjach jest też nadzór sanitarno-weterynaryjny czy wykonywanie badań laboratoryjnych.
Weterynaria rekrutacja
Kandydaci na weterynarię we Wrocławiu rekrutowani będą na podstawie wyników uzyskanych na maturze z chemii i biologii, zdawanych na poziomie rozszerzonym. Konkurencja jest ogromna.
Weterynaria - przedmioty na studiach
W programie nauczania studenci będą zaliczać m.in. następujące przedmioty: biofizyka, chemia, język łaciński, anatomia z histologią i embriologią, biochemia, genetyka, anatomia topograficzna, fizjologia, biochemia, immunologia, mikrobiologia, patofizjologia, żywienie zwierząt, chów i hodowla zwierząt, etologia, dobrostan i ochrona zwierząt, praktyka hodowlana, farmacja, farmakologia, parazytologia i inwazjologia, patofizjologia, patomorfologia, diagnostyka kliniczna i laboratoryjna, diagnostyka obrazowa, choroby owadów użytkowych, choroby zwierząt gospodarskich, choroby psów i kotów, choroby ryb, praktyka kliniczna, zadania inspekcji weterynaryjnej, ochrona zdrowia publicznego, ustawodawstwo weterynaryjne, mikrobiologia i technologia żywności pochodzenia zwierzęcego, choroby koni, prewencja weterynaryjna immunologia kliniczna, weterynaria sądowa.
Weterynaria - specjalizacje
Studenci odbywają praktykę kliniczną oraz w inspekcji weterynaryjnej. Po odbyciu stażu są gotowi do podjęcia pracy w zawodzie. Po 2 latach pracy i ukończeniu szkolenia, lekarze weterynarii mogą przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego. Dziedziny specjalizacyjne do wyboru:
- choroby przeżuwaczy
- choroby koni
- choroby trzody chlewnej
- choroby psów i kotów
- choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych
- choroby zwierząt futerkowych
- użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych
- choroby ryb
- choroby owadów użytkowych
- choroby zwierząt nieudomowionych
- rozród zwierząt
- chirurgia weterynaryjna
- radiologia weterynaryjna
- prewencja weterynaryjna i higiena pasz
- higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego
- weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna
- epizootiologia i administracja weterynaryjna.
Ile kosztuje weterynaria?
Studia stacjonarne na weterynarii są bezpłatne. Studia niestacjonarne, realizowane jednak również w trybie dziennym, ale odpłatne, kosztują 12000 za rok.
Praca po Weterynarii
Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje tytuł lekarza weterynarii. Uzyskanie dyplomu daje możliwości podjęcia pracy jako lekarz leczący zwierzęta gospodarskie, towarzyszące czy egzotyczne w lecznicach i przychodniach weterynaryjnych, pracownik administracji państwowej, inspekcji weterynaryjnej, instytutu naukowego, laboratorium, przedstawiciel firmy farmaceutycznej czy produkującej pasze dla zwierząt.
Ile zarabia weterynarz?
Mediana zarobków weterynarza to ponad 4200 zł brutto. Oczywiście wysokość wynagrodzenia zależy od formy zatrudnienia (etat, własna działalność gospodarcza), zakresu obowiązków i odpowiedzialności, miejsca świadczenia usług. Specjalista z dużym doświadczeniem, renomą, prowadzący własną lecznicę uzyska zarobki powyżej 10 000 zł.
Czy warto studiować weterynarię?
Studia na tym kierunku to jedyna droga zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu weterynarza. To profesja bardzo potrzebna, ale konkurencja też jest duża. Ważne, aby stale się doskonalić, zdobywać dodatkowe kwalifikacje, aby utrzymać się na rynku pracy.
Weterynaria - opinie
Weterynaria okiem studentki:
http://weterynarzwspodnicy.blogspot.com/
***
Zobacz inne kierunki związane z hodowlą zwierząt czy opieką nad nimi.:
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
Etologia i psychologia zwierząt
Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
Psychologia i biologia zwierząt
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Stosowana psychologia zwierząt
Szukasz innych studiów biologiczno-przyrodniczych?
Sprawdź opisy kierunków biologiczno-przyrodniczych.