Geologia we Wrocławiu
Geologia – studia we Wrocławiu
Geologia łączy nauki przyrodnicze, ścisłe i techniczne oraz szeroko pojęte technologie informacyjne. Studia na Geologii pozwalają uzyskać wiedzę o skałach, minerałach i skamieniałościach. Studenci poznają teorie powstawania gór, kontynentów i oceanów, historię naszej planety. Geologia to także wszystko, co wiąże się z zaopatrzeniem w wodę i energię. Studenci zapoznają się z zaawansowanymi technikami poszukiwań, możliwościami wykorzystania programów komputerowych i nowoczesnych laboratoriów na potrzeby zgłębiania wiedzy geologicznej.
Geologia realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się geolog?
Zakres obowiązków geologów zależeć będzie od miejsca zatrudnienia. Mogą więc zajmować się badaniem i analizą składu skał i minerałów, struktury Ziemi, monitorowaniem ruchów tektonicznych.
Prowadzą badania na potrzeby lokalizowania i określania jakości złóż dla przemysłu wydobywczego, energetycznego.
Uczestniczą w planowaniu i monitorowaniu projektów inżynieryjnych.
Geologia – specjalności
Studia na pierwszym stopniu realizowane są bez podziału na specjalności.
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- geologia poszukiwawcza
- hydrogeologia
- petrologia i mineralogia stosowana
- geochemia i gospodarka odpadami
- applied geoscience.
Geologia – przedmioty na studiach
Program kształcenia na Geologii przewiduje przedmioty: geologia dynamiczna, metody komputerowe w geologii, podstawy paleobotaniki, podstawy paleozoologii i stratygrafii, mineralogia, geochemia, geologia historyczna, petrologia, hydrologia, geofizyka, geologia inżynierska, metody statystyczne w geologii, górnictwo i wiertnictwo, kartografia geologiczna.
Przewidziana jest liczna grupa przedmiotów do wyboru, w tym przykładowo: ochrona i kształtowanie środowiska, hydrogeologia, sedymentologia, geologia strukturalna, historia środowiskowa i geoarcheologia, gemmologia, geologia złóż, podstawy geoturystyki, minerały skałotwórcze, tektonika, gruntoznawstwo.
Geologia – rekrutacja we Wrocławiu
Nabór na Geologię odbywa się w oparciu o wynik maturalne uzyskane z geografii, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: matematyka, biologia, chemia, fizyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geologia – praca po studiach
Absolwenci Geologii podejmują zatrudnienie przykładowo w:
- firmach geologicznych
- firmach wydobywczych
- firmach poszukiwawczych
- administracji państwowej
- różnych gałęziach przemysłu
- ochronie środowiska
- firmach budowlanych
- instytucjach badawczych.
Geologia – opinie
Studia na Geologii to dobry wybór dla osób lubiących podróże, pracę w terenie, nauki przyrodnicze, ale też akceptujące wymagającą cierpliwości pracę laboratoryjną.
O swojej ścieżce zawodowej po studiach geologicznych opowiada absolwentka UWr:
Ile zarabia geolog?
Analizując oferty pracy osób z wykształceniem geologicznym zarobki wahają się w przedziale od 4500 do 14 000 zł brutto zależnie od zakresu obowiązków i rodzaju umowy.
Czy warto studiować Geologię?
Atutem studiów na wrocławskiej Geologii są ćwiczenia terenowe oraz obozy naukowe i ekspedycje realizowane w atrakcyjnych miejscach Polski i świata. Studenci eksplorują m.in. Spitzbergen, Grenlandię, Indonezję, Chile, Skandynawię, Cypr, Albanię, Czechy, Austrię, Rumunię, Ukrainę czy Turcję.
Geologia jest kluczowa do zlokalizowania i eksploatacji zasobów naturalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny czy surowce mineralne.
Ma również istotne znaczenie w ochronie środowiska naturalnego, poprzez monitorowanie zmian geologicznych, wskazywanie obszarów zagrożonych katastrofami naturalnymi oraz opracowywanie strategii zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geoinżynieria i górnictwo otworowe
Inżynieria naftowa i gazownictwo
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych