Biotechnologia we Wrocławiu
Biotechnologia we Wrocławiu – studia
Biotechnologia – zależnie od wybranej uczelni – kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Absolwenci mają możliwość kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia. Kierunek na wybranych uczelniach realizowany jest również w języku anielskim.
Biotechnologia to zajęcie dla osób dokładnych, cierpliwych, nie stroniących od żmudnej pracy laboratoryjnej, odpowiedzialnych. Biotechnologia jest dziedziną łączącą wiedzę z obszaru biologii czy chemii oraz zaawansowanych technologii.
W tym ośrodku akademickim dostępne są także kierunki Biotechnologia stosowana roślin oraz Medyczna biotechnologia molekularna (studia jednolite magisterskie).
Czym zajmuje się biotechnolog?
Biologia molekularna, biochemia, genetyka, analityka medyczna to zagadnienia bliskie biotechnologom. Zajmują się oni m.in. modyfikowaniem i doborem mikroorganizmów w celu uzyskania cennych bioproduktów. Przeprowadzają procesy hodowli kultur tkankowych oraz inne procesy biochemiczne i biotechnologiczne służące wykorzystaniu materiału biologicznego w charakterze szczepów użytecznych przemysłowo.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia w programie studiów znajdą się: chemia ogólna i analityczna, obliczenia biochemiczne, metody fizyczne w biologii, genetyka, metabolizm białek, cukrów, lipidów, mikrobiologia, techniki biologii molekularnej, molekularna organizacja komórki, inżynieria genetyczna, bioetyka, enzymologia, immunologia, biogospodarka.
Biotechnologia - specjalności
We Wrocławiu dostępne są następujące ścieżki kształcenia w zakresie biotechnologii.
Specjalności na studiach inżynierskich:
- biotechnologia żywności
- procesy biotechnologiczne
- biotechnologia molekularna i biokataliza
- biotechnologia farmaceutyczna
- biotechnologia środowiska
- bioinformatics
Specjalności na studiach magisterskich:
- bioinformatyka
- biologia molekularna
- biotechnologia medyczna
- biotechnologia peptydów i białek
- mikrobiologia molekularna
Biotechnologia we Wrocławiu – rekrutacja
O przyjęciu na studia decydują wyniki maturalne z określonych przedmiotów. Najczęściej są to: język polski, język obcy, matematyka, również biologiach, chemia, fizyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Absolwenci Biotechnologii to specjaliści przygotowani do pracy w:
- laboratoriach chemicznych, mikrobiologicznych, biotechnologicznych
- firmach biotechnologicznych i farmaceutycznych
- przemyśle fermentacyjnym, spożywczym, kosmetycznym
- zakładach produkujących biopreparaty
- służbach sanitarnych
- jednostkach związanych z ochroną środowiska
- placówkach naukowo-badawczych.
Biotechnologia - opinie
Więcej o studiowaniu Biotechnologii:
Czy warto studiować Biotechnologię?
Biotechnologia ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, rolnictwo, przemysł farmaceutyczny, ochrona środowiska i przemysł spożywczy. Studiowanie biotechnologii umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwijania innowacyjnych rozwiązań w tych obszarach.
Zarobki po Biotechnologii
Średnie miesięczne zarobki biotechnologa wynoszą ok. 4450 zł brutto, przy czym najlepiej zarabiający pracownicy mogą liczyć na pensję w wysokości nawet 6200 zł brutto. Dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, często z dodatkowymi benefitami pozapłacowymi.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze