Chemia we Wrocławiu
Chemia - studia
Wybierając studia chemiczne warto pamiętać, że nie uniknie się kontaktu z różnorodnymi substancjami, odczynnikami, które mogą nie być obojętne dla zdrowia. Dlatego osoby wrażliwe, o skłonnościach do alergii powinny rozważyć zasadność wyboru tego typu studiów.
Wrocławskie uczelnie oferują inne kierunki o profilu chemicznym: Chemia i analityka przemysłowa, Chemia i analityka przemysłowa, Chemia i inżynieria materiałów, Chemia i toksykologia sądowa, Chemia medyczna, Chemistry, Inżynieria chemiczna i procesowa, Technologia chemiczna.
Chemia - specjalności
Na kierunku Chemia można wybrać ścieżki kształcenia na studiach pierwszego stopnia:
- analityka chemiczna
- chemia materiałów dla nowoczesnych technologii
- chemia ogólna
oraz na studiach drugiego stopnia:
- analityka instrumentalna
- chemia fizyczna
- chemia materiałów dla nowoczesnych technologii
- chemia nieorganiczna i kataliza
- chemia organiczna
- analityka środowiskowa żywności i leków
- chemia związków organicznych i polimerów
Chemia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia na Chemii znajdą się: chemia analityczna, chemia kwantowa, podstawy spektroskopii, metody komputerowe w chemii, analiza chemiczna środowiska i materiałów, chemia fizyczna, chemia organiczna, technologia chemiczna, geochemia, krystalochemia, zielona chemia, podstawy chemometrii, struktury i zastosowania związków nieorganicznych, biomakromolekuły, podstawy diagnostyki laboratoryjnej.
Chemia we Wrocławiu – rekrutacja
Kandydaci na UWr przyjmowani są na podstawie wyniku maturalnego z chemii, języka obcego oraz do wyboru biologia, fizyki, informatyki lub matematyki.
Podczas rekrutacji na PWr uwzględniany jest język polski, język obcy, matematyka oraz do wyboru fizyka lub chemia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia – perspektywy pracy
Zależnie od wybranego kierunku i ukończonej specjalności absolwenci przygotowani są do podjęcia pracy przykładowo w:
- laboratoriach analitycznych
- firmach kosmetycznych
- firmach farmaceutycznych
- instytutach badawczo-rozwojowych
- działach kryminalistyki policji
- przemyśle chemicznym.
Chemia - opinie
Poznaj bliżej studia na Technologii chemicznej na PWr:
Czy warto studiować Chemię?
Absolwenci chemii mają szeroki zakres możliwości zawodowych. Mogą pracować jako naukowcy w laboratoriach badawczych, w przemyśle farmaceutycznym, petrochemicznym, kosmetycznym czy w sektorze spożywczym. Możliwości kariery obejmują również edukację, analizę danych, konsulting i zarządzanie jakością. Chemia jest często łączona z innymi dziedzinami nauki, takimi jak biologia, fizyka, inżynieria czy medycyna. Innowacyjne rozwiązania często wynikają z współpracy między naukowcami z różnych dziedzin.
Zarobki po Chemii
Na wysokość zarobków wpływa wybór ścieżki kariery. Ponad połowa chemików otrzymuje pensje miesięczne netto w granicach między 3200 a 4600 zł netto. Wykładowcy akademiccy, a także pracownicy dużych zakładów chemicznych odpowiedzialni za rozwój przedsiębiorstwa uzyskują większe wynagrodzenie.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe