Elektrotechnika w Poznaniu
Elektrotechnika – studia w Poznaniu
Studia na Elektrotechnice obejmują zagadnienia związane z maszynami elektrycznymi i układami wykonawczymi automatyki, energoelektroniką, techniką mikroprocesorową i pomiarową, budynkiem inteligentnym, elektromobilnością i układami elektronicznymi pojazdów, elektroenergetyką, OZE oraz techniką świetlną.
Elektrotechnikę można studiować w Poznaniu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Elektrotechnicy projektują instalacje elektryczne, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Obejmuje to rozmieszczenie przewodów, gniazd, oświetlenia oraz systemów zabezpieczeń.
Mogą tworzyć urządzenia elektryczne, takie jak transformatory, generatory, silniki elektryczne, a także zaawansowane urządzenia elektroniczne i systemy sterowania.
Elektrotechnicy pracują nad optymalizacją zużycia energii w różnych instalacjach oraz nad wdrażaniem bardziej efektywnych systemów zasilania.
W większych projektach elektrotechnicy mogą pełnić funkcje menedżerskie, koordynując prace zespołów technicznych, harmonogramy i budżety.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
W programie nauczania przewidziano m.in. takie przedmioty: geometria i grafika inżynierska, teoria obwodów, metody numeryczne, metrologia, automatyka i regulacja automatyczna, elektronika i energoelektronika, informatyka, maszyny elektryczne, mechanika i mechatronika, podstawy techniki świetlnej, teoria pola elektromagnetycznego, elektroenergetyka, technika wysokich napięć, komputeryzacja projektowania w elektrotechnice, podstawy elektrotermii i promieniowania optycznego, podstawy promieniowania optycznego, elekrotermii i termokinetyki, odnawialne źródła energii, przesył i dystrybucja energii elektrycznej, bezpieczeństwo energetyczne.
Elektrotechnika – specjalności
Studenci na pierwszym stopniu wybierają moduły:
- elektromobilność i układy elektryczne w pojazdach i przemyśle
- elektronika, pomiary i technika świetlna
- systemy i elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa
- układy izolacyjne, urządzenia i instalacje elektroenergetyczne
- układy przetwarzania energii i systemy sterowania w mechatronice.
Specjalności oferowane na studiach drugiego stopnia:
- inteligentne systemy pomiarowe
- inżynieria wysokich napięć
- mikroprocesorowe systemy sterowania w elektrotechnice
- systemy i elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa
- systemy napędowe w przemyśle i elektromobilności
- technika świetlna
- układy elektryczne w przemyśle i pojazdach
- urządzenia i instalacje elektryczne.
Elektrotechnika – rekrutacja w Poznaniu
Nabór na kierunek odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka, alternatywnie można wskazać wynik egzaminu zawodowego.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- firmach z branży elektrotechnicznej
- sektorze energetycznym
- firmach z obszaru techniki świetlnej
- branży odnawialnych źródeł energii
- firmach zajmujących się projektowaniem i realizacją instalacji elektrycznych
- firmach z obszaru elektroniki
- jednostkach badawczych i rozwojowych.
Elektrotechnika – opinie
Absolwenci kierunku mogą starać się o uzyskanie uprawnień budowlanych z ograniczeniami w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych.
Elektrotechnika to studia odpowiednie dla osób o predyspozycjach w zakresie przedmiotów ścisłych, zainteresowaniach w obszarze elektrotechniki, elektroniki, mechatroniki, motoryzacji, odnawialnych źródeł energii. Dobrze sprawdzą się kandydaci kreatywni, skrupulatni, rzetelni w wykonywaniu swojej pracy.
Czy warto studiować Elektrotechnikę w Poznaniu?
Elektrotechnika, inżynieria elektryczna podlegają nieustannym zmianom i rozwojowi. Ze względu na bardzo szerokie ich wykorzystanie istnieje ciągłe zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Studia modyfikowane są zgodnie z dynamicznymi zmianami w branży – studenci zdobywają najnowszą wiedzę w ramach zajęć audytoryjnych. Mogą korzystać z ciągle modernizowanej i rozbudowywanej bazy laboratoryjnej.
Dowiedz się więcej o kierunku realizowanym na Politechnice Poznańskiej:
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik