Energetyka jądrowa w Poznaniu

Energetyka jądrowa – studia w Poznaniu
Studia na Energetyce jądrowej obejmują wiedzę w zakresie zaawansowanych technologii i najnowszych osiągnięć w dziedzinie energetyki. Poruszane są zagadnienia dotyczące promieniowania jonizującego i ochrony radiologicznej, fizyki reaktorów jądrowych, budowy, wyposażenia, eksploatacji i bezpieczeństwa oraz modelowania i symulacji reaktorów jądrowych, a także odpadów promieniotwórczych i ich zabezpieczania.
Energetyka jądrowa dostępna jest w Poznaniu na poziomie drugiego stopnia.
Energetyka jądrowa – przedmioty na studiach
W programie kształcenia będą m.in. przedmioty: historia energetyki jądrowej, prawo jądrowe w Polsce, polityka energetyczna Polski, promieniowanie jonizujące i ochrona radiologiczna, termomechanika, obliczeniowa mechanika płynów, automatyka, składowanie odpadów z elektrowni jądrowych, budownictwo w energetyce jądrowej, konstruowanie wybranych obiektów energetyki jądrowej, awarie reaktorowe, nowoczesne materiały w energetyce jądrowej, eksploatacja elektrowni jądrowych.
Czym zajmuje się inżynier energetyki jądrowej?
Inżynier energetyki jądrowej zajmuje się projektowaniem, eksploatacją, nadzorem i bezpieczeństwem instalacji jądrowych – przede wszystkim elektrowni atomowych. Do jego zadań należeć może kontrola i analiza procesów zachodzących w reaktorach, projektowanie i optymalizacja reaktorów jądrowych, gospodarowanie paliwem jądrowym, monitorowanie bezpieczeństwa, przygotowywanie dokumentacji technicznej, praca nad rozwojem nowych technologii z zakresu energetyki jądrowej.
Energetyka jądrowa – rekrutacja w Poznaniu
Kandydaci muszą mieć ukończone studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie. Obowiązuje ich ponadto test kwalifikacyjny.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z energetyką możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Energetyka jądrowa – praca po studiach
Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie przykładowo w:
- firmach produkujących maszyny i urządzenia dla sektora energetycznego,
- przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej,
- elektrowniach jądrowych,
- firmach będących podwykonawcami przemysłu jądrowego,
- wielu innych miejscach związanych z sektorem energetycznym.
Czy warto studiować energetykę jądrowa?
W związku z rosnącym znaczeniem energetyki jądrowej na świecie oraz planami budowy elektrowni jądrowych w Polsce rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych w tym zakresie inżynierów.
Branża jądrowa oferuje atrakcyjne wynagrodzenia, długofalowe kontrakty i stabilność zatrudnienia. Specjaliści w tej dziedzinie często pracują w dużych, międzynarodowych firmach lub agencjach rządowych.
Energetyka jądrowa opinie
Kierunek ten to dobry wybór dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi i technologią.
Energetyka jądrowa jest jednym z filarów zielonej transformacji – pozwala na produkcję dużej ilości energii bez emisji CO₂. Studiując ten kierunek, stajesz się częścią zmiany w kierunku czystej i zrównoważonej energetyki.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii
Energetyka odnawialna i zarządzanie energią
Technologie energetyki odnawialnej
Mechanika i budowa maszyn energetycznych
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Poznaj inne kierunki techniczne
Przeczytaj o studiach inżynierskich i technicznych
Fot. Freepik