Elektronika i telekomunikacja w Poznaniu
Elektronika i telekomunikacja - studia
Kierunek w Poznaniu prowadzony jest w języku polskim oraz języku angielskim. Studia przygotowują specjalistów dla gospodarki opartej na wiedzy. Łączą zagadnienia z zakresu elektroniki, informatyki i telekomunikacji. Dobrze sprawdzą się osoby o predyspozycjach do nauki przedmiotów ścisłych, zainteresowane nowoczesnymi technologiami, posiadające umiejętności logicznego myślenia.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego stopnia (inżynierskie) oraz drugiego stopnia (magisterskie).
Czym zajmuje się inżynier elektroniki i telekomunikacji?
Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się projektowaniem, konstruowaniem, programowaniem, modernizowaniem, wdrażaniem i eksploatacją systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych. Należą do nich elektroniczne cyfrowe układy programowalne, telekomunikacyjne systemy mobilne, sieci telekomunikacyjne przewodowe i bezprzewodowe, systemy multimedialne i dozoru wizyjnego, usługi internetowe, systemy nawigacyjne, pomiarowe i elektroniki przemysłowej.
Elektronika i telekomunikacja – specjalizacje
Studenci studiów drugiego stopnia mogą wybrać ścieżki kształcenia:
- elektroniczne systemy programowalne i optotelekomunikacja
- multimedia i elektronika powszechnego użytku
- sieci komputerowe i technologie internetowe
- technologie mobilne i bezprzewodowe
- sieci, systemy i usługi
- Information and Communication Technologies
Elektronika i telekomunikacja – przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się m.in.: algorytmy obliczeniowe, informatyka, metrologia, teoria obwodów, teoria sygnałów, fizyka, technika cyfrowa, teoria systemów, przyrządy półprzewodnikowe, analogowe układy elektroniczne, fale i anteny, mikroprocesory, podstawy telekomunikacji, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, podstawy teletransmisji, optotelekomunikacja, podstawy radiokomunikacji.
Elektronika i telekomunikacja – rekrutacja
Podczas rekrutacji punktowany jest język polski, język obcy i matematyka oraz lepszy wynik spośród: podwójny wynik egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie (lub egzaminów zawodowych) albo wynik z matury z jednego z przedmiotów spośród: biologia, chemia, fizyka lub informatyka.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektronikę i telekomunikację na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Elektronice i telekomunikacji
Potencjalne miejsca zatrudnienia absolwentów to przykładowo:
- firmy projektowe
- przedsiębiorstwa budowlane
- firmy doradcze
- operatorzy sieci i usług w zakresie telefonii, Internetu, telewizji, łączności specjalnej, dozoru wizyjnego, elektroniki konsumenckiej, przemysłowej i pojazdowej, sieci komputerowych, transmisji danych, systemów pomiarowych.
Ile zarabia inżynier elektroniki i telekomunikacji?
Przeciętne wynagrodzenia inżyniera elektronika wynosi blisko 7000 zł.
Na wyższe zarobki mogą liczyć inżynierowie telekomunikacji – mediana na tym stanowisku to ponad 8500 zł brutto. Oczywiście na wysokość dochodów wpływ ma forma zatrudnienia (etat, własna działalność gospodarcza), posiadane doświadczenie, wielkość i kapitał firmy.
Czy warto studiować Elektronikę i telekomunikację?
Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w krótkim filmie:
Elektronika i telekomunikacja – opinie
Według banku danych o inżynierach wśród poszukiwanych specjalistów będą w najbliższych latach inżynierowie elektronicy.
***
Jeśli interesujesz się studiami na Elektronice i telekomunikacji, poznaj również kierunki:
Inżynieria elektroniczna i komputerowa
Mikroelektronika w technice i medycynie
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.