Neurobiologia w Poznaniu
Neurobiologia - studia
Współczesna neurobiologia skupia się m.in. na molekularnych i komórkowych mechanizmach leżących u podstaw sygnalizacji, rozwoju i degeneracji neuronów, a także na ich odpowiedzi na hormony pochodzące z innych narządów oraz ich interakcji z innymi komórkami. Brzmi bardzo poważnie? – tak, tak. W końcu przedmiotem studiów będzie ludzki mózg. Poznasz funkcjonowanie układu nerwowego w wielu aspektach: molekularnym, systemowym, poznawczym i behawioralnym.
Neurobiologia realizowana jest w Poznaniu na poziomie studiów drugiego stopnia i jest kierunkiem interdyscyplinarnym, realizowanym przy współpracy kilku uczelni.
Czym zajmuje się neurobiolog?
Neurobiolodzy prowadzą badania, aby zrozumieć, jak mózg i układ nerwowy funkcjonują na poziomie komórkowym, molekularnym i systemowym. Ich praca jest kluczowa dla rozwoju wiedzy na temat mózgu i jego roli w zachowaniu, myśleniu, emocjach oraz różnych aspektach funkcjonowania organizmu. Badają funkcje neuronów, interakcje między komórkami, plastyczność mózgu i mechanizmy, które leżą u podstaw uczenia się i pamięci. Niektórzy angażują się w badania nad nowymi lekami i terapiami mającymi na celu poprawę zdrowia psychicznego i funkcjonowania układu nerwowego.
Neurobiologia - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in. takie kursy, jak neurofizjologia, układ nerwowy bezkręgowców, neurogenetyka, neuroanatomia kręgowców, neurologia i neurochirurgia, biologiczne mechanizmy zachowania, neuroendokrynologia, neuromotoryka, rozwój układu nerwowego człowieka, sieci neuronowe i neuroobrazowanie.
Neurobiologia - specjalności
Studenci wybierają ścieżki kształcenia:
- neurobiologia molekularna, komórkowa i organizmalna
- neurobiologia poznawczo-behawioralna
Neurobiologia w Poznaniu – rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników rozmowy kwalifikacyjnej, dotyczącej biologicznych podstaw funkcjonowania układu nerwowego. Kandydować mogą absolwenci dowolnych studiów pierwszego stopnia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Neurobiologię w tym i innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje te studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Neurobiologia – perspektywy pracy
Neurobiologia to bardzo specjalistyczna, zawężona dziedzina wiedzy. Potencjalnymi miejscami pracy absolwentów będą:
- jednostki naukowe
- jednostki naukowo-dydaktyczne
- laboratoria diagnostyczne i biomedyczne
- placówki weterynaryjne
- firmy o profilu biologicznym, farmaceutycznym i biotechnologicznym
Czy warto studiować Neurobiologię?
W trakcie studiów jest możliwość uczestniczenia w pracach zespołów realizujących projekty badawcze skupione wokół funkcjonowania układu nerwowego, a nawet realizować własny studencki projekt badawczy. Ukończenie wybranych modułów pozwoli na uzyskanie uprawnień do brania udziału w badaniach z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych.
Neurobiologia - opinie
Neurobiologia to nowoczesna i rozwojowa dziedzina. Chęć poznania ludzkiego mózgu, jego funkcjonowania, procesów w nim zachodzących od zawsze frapowała człowieka. Okazuje się, że pomimo tak bardzo zaawansowanych obecnie technik badawczych ten organ kryje ciągle najwięcej tajemnic i stanowi wyzwanie dla kolejnych pokoleń naukowców.
Studia magisterskie prowadzone są wspólnie przez cztery uczelnie, co zapewnia różnorodne podejście do nauczania neurobiologii, a także zróżnicowanie omawianej tematyki.
***
Może również zainteresują Cię studia:
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze