Analityka medyczna w Poznaniu
Analityka medyczna w Poznaniu
Studenci Analityki medycznej uczą się przeprowadzania badań laboratoryjnych z wykorzystaniem najnowszych technik i nowatorskiej aparatury. Poznają, jak prawidłowo autoryzować i interpretować uzyskane wyniki badań.
Analityka medyczna realizowana jest w formie studiów jednolitych magisterskich.
Analityka medyczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przedmioty: anatomia, biofizyka medyczna, biologia medyczna, chemia analityczna, chemia organiczna, histologia, analiza instrumentalna, biochemia, biologia molekularna, diagnostyka molekularna, diagnostyka parazytologiczna, immunologia, fizjologia, patofizjologia, prawo medyczne, analityka ogólna i techniki pobierania materiału biologicznego, cytologia kliniczna, farmakologia, mykologia, serologia grup krwi i transfuzjologia, diagnostyka izotopowa, toksykologia, genetyka medyczna, diagnostyka stanów nagłych, nowoczesne metody diagnostyki laboratoryjnej.
Analityka medyczna - specjalizacje
Ukończenie analityki medycznej pozwala na podjęcie pracy w zawodzie diagnosty laboratoryjnego. Dziedziny, w których diagnosta laboratoryjny może uzyskać tytuł specjalisty, to:
- cytomorfologia medyczna
- epidemiologia
- laboratoryjna diagnostyka medyczna
- laboratoryjna genetyka medyczna
- laboratoryjna genetyka sądowa
- laboratoryjna hematologia medyczna
- laboratoryjna immunologia medyczna
- laboratoryjna parazytologia medyczna
- laboratoryjna toksykologia medyczna
- laboratoryjna toksykologia sądowa
- laboratoryjna transfuzjologia medyczna
- mikrobiologia medyczna
- zdrowie publiczne.
Czym zajmuje się analityk medyczny?
Analitycy medyczni współpracują z lekarzami, farmaceutami, biotechnologami oraz innymi pracownikami ochrony zdrowia. Dostarczają niezbędnych informacji do diagnozy i leczenia pacjentów.
Zajmują się wykonywaniem i interpretowaniem różnorodnych testów laboratoryjnych. Ich praca polega na pobieraniu i przygotowywaniu próbek, wykonywaniu testów z zakresu analizy biochemicznej, hematologii, mikrobiologii, immunologii, patologii klinicznej.
Analityka medyczna – rekrutacja w Poznaniu
Od kandydatów wymagana jest biologia i chemia, zdawane na maturze na poziomie rozszerzonym. Względnie wybrać można biologię lub chemię, drugim przedmiotem może być matematyka, fizyka/fizyka i astronomia lub informatyka.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Analitykę medyczną w innym ośrodku akademickim, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Analityka medyczna – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- publicznych i niepublicznych medycznych laboratoriach diagnostycznych,
- placówkach ochrony zdrowia,
- przemyśle,
- instytucjach naukowo-badawczych,
- urzędach i instytucjach państwowych bądź samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia
- firmach farmaceutycznych.
Zarobki po Analityce medycznej
Diagnosta ze specjalizacją zarabia średnio nieco ponad 8 000 zł brutto. Zarobki diagnosty bez specjalizacji wynoszą ok. 6500 zł.
Czy warto studiować Analitykę medyczną?
Niewątpliwie na plus wyboru takiego kierunku studiów należy zaliczyć to, że specjaliści w dziedzinie analityki medycznej są nieustannie poszukiwani, szczególnie w szpitalach, laboratoriach diagnostycznych oraz firmach biotechnologicznych i farmaceutycznych. Ponadto praca w sektorze medycznym jest zazwyczaj stabilna, co zapewnia bezpieczeństwo zatrudnienia.
Praca analityka medycznego ma bezpośredni wpływ na diagnozowanie i leczenie pacjentów, co może przynosić dużo satysfakcji.
Analityka medyczna - opinie
Analityka medyczna to dobry wybór dla osób, którym bliskie są nauki farmaceutyczne, interesują się medycyną i pociąga je praca laboratoryjna.
Przyszła praca będzie wymagać dużej precyzji, cierpliwości, wiedzy naukowej, ale też umiejętności technicznych.
Istnieje ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i materiałami biologicznymi, co wymaga stosowania ścisłych procedur bezpieczeństwa.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: