Gospodarka przestrzenna we Wrocławiu

Gospodarka przestrzenna – studia we Wrocławiu
Studia na Gospodarce przestrzennej obejmują wiedzę z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego, interdyscyplinarną wiedzę przyrodniczą, techniczną, ekonomiczną i społeczną związaną z gospodarowaniem i zarządzaniem przestrzenią.
Studenci poznają zaawansowane narzędzia analityczne w środowisku GIS pozwalającego na zaprojektowanie zagospodarowania przestrzennego terenów o zróżnicowanym charakterze. Uczą się zarządzania projektami, tworzenia baz danych o przestrzeni i obiektach, programowania i analiz społeczno-gospodarczych.
Gospodarka przestrzenna realizowana jest we Wrocławiu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Gospodarka przestrzenna – specjalizacje
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- zarządzane przestrzenią
- rynek nieruchomości.
Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się przykładowo: podstawy gospodarki przestrzennej, demografia i społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, ekonomia, historia urbanistyki, rysunek techniczny i planistyczny, prawoznawstwo i prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska, ekologia i ochrona ekosystemów, grafika inżynierska, ekonomika miast i regionów, pozyskiwanie danych przestrzennych z użyciem teledetekcji, GIS, projektowanie urbanistyczne, polityka regionalna, rewitalizacja obszarów zurbanizowanych, gospodarka nieruchomościami, kształtowanie krajobrazu, budownictwo, planowanie infrastruktury technicznej.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu gospodarki przestrzennej?
Osoba taka może być odpowiedzialna za zarządzanie przestrzenią na poziomie gminy, województwa oraz kraju, opracowywanie dokumentów planistycznych, sporządzanie analiz przestrzennych do celów gospodarczych i społecznych.
Może zajmować się konstruowaniem lokalnych strategii rozwoju oraz programów rozwoju regionalnego i lokalnego, uczestniczyć w działaniach z obszaru ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, doradzać w zakresie gospodarki gruntami i nieruchomościami oraz lokalizacji inwestycji.
Gospodarka przestrzenna – rekrutacja we Wrocławiu
Na Uniwersytecie Przyrodniczym punktowany jest język polski, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru: geografia, matematyka, informatyka, alternatywnie wynik na dyplomie w zawodzie technik ochrony środowiska, technik administracji, technik ekonomista, technik rachunkowości, florysta, technik architektury krajobrazu.
Kandydaci na Uniwersytet Wrocławski przyjmowani są na podstawie wyników z języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: geografia, biologia, fizyka, chemia, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, język polski.
Rekrutacja na Politechnikę Wrocławską odbywa się w oparciu o wyniki z matematyki, języka polskiego, języka obcego oraz fizyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Gospodarka przestrzenna – praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do pracy przykładowo w:
- pracowniach projektowych i planistycznych,
- firmach konsultingowych,
- ośrodkach edukacji ekologicznej,
- agencjach rozwoju,
- działach urzędów gmin, starostw oraz urzędów marszałkowskich zajmujących się gospodarką przestrzenną, planowaniem przestrzennym, gospodarowaniem nieruchomościami czy ochroną przyrody.
Gospodarka przestrzenna - opinie
Studia na Gospodarce przestrzennej to dobry wybór dla osób, które są zainteresowane planowaniem przestrzennym, zasadami projektowania i kształtowania obszarów przyrodniczych i zurbanizowanych, rewitalizacją miast, ekonomią i funduszami unijnymi. To studia dla kandydatów, którzy chcą mieć realny wpływ na kształtowanie polityki przestrzennej samorządów terytorialnych.
Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną?
Dowiedz się więcej o kierunku w krótkim filmie:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Planowanie i organizacja przestrzeni
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik