Sztuczna inteligencja w Poznaniu
Sztuczna inteligencja - studia
Sztuczna inteligencja stanowi dział informatyki ogniskującej się na technologii inspirowanej ludzkim systemem nerwowym, która potrafi uczyć się, wnioskować, odczuwać i podejmować decyzje. Ideą sztucznej inteligencji jest stworzenie cyfrowych modeli zachowań inteligentnych i wszczepienie ich w maszyny, które na podstawie dostarczonych zmiennych będą potrafiły funkcjonować w swoim środowisku, używając samouczących się algorytmów.
Obecnie sztuczna inteligencja znajduje szczególne zastosowanie w diagnostyce medycznej, motoryzacji, finansach.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia, tylko w języku angielskim.
Czym zajmuje się specjalista w zakresie sztucznej inteligencji?
Specjalista w zakresie sztucznej inteligencji (AI) zajmuje się projektowaniem, opracowywaniem, analizą i implementacją rozwiązań z wykorzystaniem technologii związanych z sztuczną inteligencją.
Do jego zadań należeć może prowadzenie badań nad nowymi technologiami, algorytmami, projektowanie, opracowywanie i implementacja aplikacji oraz systemów opartych na sztucznej inteligencji.
Specjaliści w obszarze AI mogą pracować nad projektowaniem i rozwijaniem systemów robotycznych oraz autonomicznych, takich jak samochody autonomiczne, roboty przemysłowe czy systemy automatyzacji w różnych sektorach.
Sztuczna inteligencja – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje przykładowo takie kursy: analiza matematyczna, matematyka dla informatyków, matematyka dyskretna, sztuczne życie z kognitywistyką, wprowadzenie do programowania, algebra liniowa, algorytmy i struktury danych, metody probabilistyczne, architektura systemów komputerowych z programowaniem niskopoziomowym, systemy operacyjne z programowaniem współbieżnym, programowanie obiektowe, systemy baz danych, sztuczna inteligencja, eksploracja danych, inżynieria oprogramowania, uczenie maszynowe, sieci komputerowe.
Sztuczna inteligencja – rekrutacja
Kandydaci na te studia przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka.
Wynik z przedmiotu do wyboru może zastąpić liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu zawodowego z dyplomu zawodowego lub zaokrąglona do liczby całkowitej średnia arytmetyczna wyników egzaminów z dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Sztuczną inteligencję możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Sztuczna inteligencja – praca po studiach
Miejscem pracy absolwentów kierunku będą przede wszystkim firmy informatyczne, instytucje czy przedsiębiorstwa wykorzystujące nowoczesne inteligentne technologie w systemach informatycznych czy ośrodki badawczo-rozwojowe.
Potencjalne stanowiska, jakie mogą zajmować inżynierowie z obszaru sztucznej inteligencji, to przykładowo:
- pracownik inżynieryjno-techniczny w laboratoriach informatycznych i jednostkach badawczych
- analityk danych (ang. data analyst)
- inżynier uczenia maszynowego (ang. machine learning engineer)
- projektant, programista i wdrożeniowiec oprogramowania i złożonych systemów informatycznych
- administrator systemów informatycznych (baz danych, systemów operacyjnych, sieci komputerowych)
- kierownik zespołów programistycznych.
Czy warto studiować Sztuczną inteligencję?
Sztuczna inteligencja – opinie
Studenci odbywają 4-tygodniowa praktykę. Współpraca Uczelni z licznymi podmiotami pozwala na odbycie praktyk czy staży w zagranicznych uniwersytetach, międzynarodowych koncernach czy ośrodkach badawczych, jak choćby Microsoft, IBM, Bosch GmbH Chassis Systems Control, Germany, Microsoft European Development Center, Dublin, Ireland, SAP SE IT, Walldorf, Germany, Centre National de la Recherche Scientifique, Universite Lyon I, Lyon, France.
Studia w języku angielskim są doskonałą szansą poznania specjalistycznego słownictwa.
Kierunek przewidziany jest dla osób ambitnych, kreatywnych, o wszechstronnych zainteresowaniach.
Zarobki po Sztucznej inteligencji
Wynagrodzenia specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji niewątpliwie należą do satysfakcjonujących i z roku na rok odnotowują wzrosty nawet w wysokości 30%. Zależnie od formy zatrudnienia, są to kwoty 18 tys. – 26 tys. zł brutto w przypadku umowy o pracę, 30 tys. – 38 tys. netto przy umowach B2B.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Sztuczna inteligencja i data science
Sztuczna inteligencja i uczelnie maszynowe
Sztuczna inteligencja w biznesie
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy wybranych kierunków technicznych.