Technologia chemiczna w Poznaniu

Technologia chemiczna – studia w Poznaniu
Studia na Technologii chemicznej tworzą pomost między chemikami i inżynierami z innych dziedzin, łącząc ich umiejętności oraz interdyscyplinarne spojrzenie na procesy przemysłowe. Studenci zdobędą wiedzę technologiczną i praktyczną związaną z wytwarzaniem produktów chemicznych w skali przemysłowej.
Kierunek realizowany jest w Poznaniu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia, również w języku angielskim.
Technologia chemiczna – specjalizacje
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- elektrochemia stosowana
- procesy technologiczne i bioprocesy
- technologia polimerów.
Czym zajmuje się technolog chemiczny?
Technolog chemiczny to specjalista zajmujący się opracowywaniem, optymalizacją i kontrolą procesów chemicznych w przemyśle. Jego zadania obejmują m.in. projektowanie i udoskonalanie technologii produkcji chemicznej, monitorowanie składu chemicznego surowców i produktów, nadzorowanie produkcji, wprowadzanie nowych technologii, dbanie o jakość i bezpieczeństwo procesów chemicznych czy rozwiązywanie problemów technologicznych.
Technologia chemiczna – przedmioty na studiach
Program nauczania przewiduje m.in. przedmioty: chemia ogólna i nieorganiczna, chemia analityczna, chemia organiczna, termodynamika chemiczna i procesowa, analiza instrumentalna, materiałoznawstwo i maszynoznawstwo, aparatura przemysłu chemicznego, chemometria i elementy statystyki, chemia ciała stałego, inżynieria chemiczna, podstawy technologii chemicznej, technologia materiałów polimerowych, podstawy technologii elektrochemicznej, elementy automatyki i pomiary w technologii chemicznej, technologia materiałów specjalnego przeznaczenia, eksploatacja i bezpieczeństwo procesowe, metody kontroli procesu technologicznego. Oddzielną grupę stanowią przedmioty obieralne.
Technologia chemiczna – rekrutacja na studia
Kandydaci są przyjmowani na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka, alternatywnie można wskazać wynik egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię chemiczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia chemiczna – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- działach projektowania i nadzoru procesów technologicznych
- zakładach przemysłu chemicznego, petrochemicznego i pokrewnych
- laboratoriach kontrolnych, diagnostycznych i badawczych
- instytutach naukowych
- firmach doradczych i konsultingowych.
Technologia chemiczna – opinie
Technologia chemiczna to kierunek odpowiedni dla kandydatów posiadających zdolności i zainteresowania przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi, predyspozycje do pracy laboratoryjnej, chętnych szukania rozwiązań problemów technicznych w zakresie nowoczesnych technologii, projektowania, wykonawstwa i eksploatacji.
Zaletą kształcenia jest realizacja wielu zajęć laboratoryjnych i projektowych, co daje solidne przygotowanie do pracy, zgodne z oczekiwaniami przyszłych pracodawców.
Czy warto studiować Technologię chemiczną?
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Poznaj studia techniczne
Fot. Freepik