Terapia zajęciowa w Poznaniu
Terapia zajęciowa – studia w Poznaniu
Studia na Terapii zajęciowej przygotowują specjalistów, którzy pomagają osobom z różnymi schorzeniami, urazami, niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychicznymi w powrocie do samodzielnego życia i wykonywania codziennych czynności.
Celem terapii zajęciowej jest wspieranie pacjentów w osiąganiu niezależności w życiu codziennym, poprawie ich funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy?
Do zadań osoby pracującej w tym zawodzie należy m.in. diagnoza i ocena potrzeb pacjenta, tworzenie indywidualnego planu terapii, prowadzenie ćwiczeń, które mają na celu poprawę koordynacji ruchowej, siły mięśniowej, precyzji ruchów oraz sprawności manualnej, pomoc w nauce lub ponownej nauce wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się, jedzenie, korzystanie z toalety, przygotowywanie posiłków, czy korzystanie z narzędzi i urządzeń.
Terapia zajęciowa – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: anatomia i fizjologia człowieka, komunikacja interpersonalna, zdrowie publiczne, polityka społeczna wobec osób niepełnosprawnych, teoretyczne podstawy terapii zajęciowej, podstawy arteterapii, podstawy muzykologii, geriatria, pediatria, psychiatria, neurologia, podstawy fizjoterapii, metody specjalne w terapii zajęciowej, ergoterapia, terapia zajęciowa osób wykluczonych społecznie, formy wsparcia opiekuna osoby z niepełnosprawnością, prowadzenie dokumentacji terapii zajęciowej, nowe technologie pracy terapeuty zajęciowego.
Terapia zajęciowa – rekrutacja w Poznaniu
Podczas naboru wymagany jest wynik uzyskany na maturze z jednego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, matematyka, historia lub wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Terapię zajęciową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Terapia zajęciowa – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować przykładowo w:
- szpitalach,
- centrach rehabilitacji,
- hospicjach,
- ośrodkach pomocy społecznej,
- placówkach interwencji kryzysowej,
- warsztatach terapii zajęciowej,
- świetlicach terapeutycznych,
- ośrodkach profilaktyki i terapii uzależnień,
- szkołach specjalnych i integracyjnych.
Czy warto studiować Terapię zajęciową?
Dzięki pracy specjalisty z tego zakresu wiele osób wymagających wsparcia w różnych obszarach swojego funkcjonowania może przełamywać kolejne bariery, czuć się potrzebnymi i powoli wracać do zdrowia. Problem niepełnosprawności i braku akceptacji społecznej jest powszechny, stąd istnieje ciągłe zapotrzebowanie na terapeutów zajęciowych.
O pracy terapeuty zajęciowego opowiada Katarzyna:
Terapia zajęciowa – opinie
To studia i przyszła praca odpowiednie przede wszystkim dla osób empatycznych, pomocnych, niezwykle cierpliwych.
Ze względu na starzejące się społeczeństwo oraz rosnącą liczbę osób z niepełnosprawnościami i problemami zdrowia psychicznego, zapotrzebowanie na terapeutów zajęciowych stale rośnie. To oznacza, że możliwości zatrudnienia są szerokie.
Praca terapeuty zajęciowego daje dużą satysfakcję, ponieważ pomaga ludziom odzyskać samodzielność, poprawić jakość życia i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.
***
Zobacz także kierunki:
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.
Fot. Freepik