Transport w Poznaniu
Transport – studia w Poznaniu
Studia na Transporcie przygotowują specjalistów o kompetencjach organizacyjnych i kierowniczych oraz inżynierskich na różnych stanowiskach w transporcie jako całości i w poszczególnych jego gałęziach: w zapleczu badawczo-rozwojowym, logistyce, szkolnictwie, przemyśle i administracji państwowej i samorządowej w zakresie objętym programem kształcenia na kierunku.
Studenci uczą się rozwiązywania problemów w zakresie organizacji, planowania, projektowania systemów transportowych, organizowania, nadzorowania i zarządzania procesami transportowymi.
Transport w Poznaniu realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Transport - specjalności
Na studiach pierwszego stopnia jest możliwość wyboru modułu kształcenia spośród:
- logistyka transportu
- transport drogowy
- transport niskoemisyjny
- transport szynowy
- transport żywności.
Na drugim stopniu można wybrać:
- logistyka transportu
- transport chłodniczy
- transport drogowy
- transport niskoemisyjny
- transport szynowy
- transport – praca po studiach.
Transport – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: bezpieczeństwo w transporcie, marketing w transporcie, prawo transportowe, rysunek techniczny, środki transportu bliskiego i magazynowania, infrastruktura transportu, mechanika techniczna, transport mediów, tribologia, środki transportu dalekiego, zagadnienia osób z niepełnosprawnością w transporcie, eksploatacja technicznych środków transportu, niezawodność obiektów technicznych, systemy transportowe, technologia obsługiwania środków transportu, ochrona środowiska w transporcie, podstawy inżynierii ruchu, zarządzanie w transporcie.
Czym zajmuje się specjalista w zakresie transportu?
Specjalista ds. transportu zajmuje się zarządzaniem, planowaniem i koordynacją działań związanych z transportem towarów i osób. Praca tego specjalisty obejmuje szeroki zakres obowiązków, od logistyki i zarządzania flotą pojazdów, po optymalizację tras i zapewnienie zgodności z przepisami prawnymi.
Transport – rekrutacja w Poznaniu
Nabór na Transport odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru: biologii, chemii, fizyki, informatyki. Zamiast przedmiotu do wyboru można wskazać wynik na dyplomie zawodowym lub dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Transport - praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów, to przykładowo:
- przedsiębiorstwa transportowe
- firmy spedycyjne
- centra logistyczne
- przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem osób
- jednostki samorządowe
- biura projektowe
- jednostki badawcze.
Zarobki po Transporcie
Wynagrodzenie pracowników branży transportowej jest bardzo zróżnicowane. Zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, rodzaju transportu. Statystycznie przeciętne zarobki to ok. 5000 zł brutto. W transporcie lotniczym i międzynarodowym zatrudnieni mogą liczyć na zdecydowanie wyższe pensje.
Czy warto studiować Transport?
Do dyspozycji studentów jest nowocześnie wyposażona baza laboratoryjna. Wybrane zajęcia realizowane są w Stacji Kontroli Pojazdów, laboratorium badania nadwozi chłodniczych, z użyciem aparatury do pomiaru emisji spalin, pieca przemysłowego.
Dowiedz się więcej o kierunku:
Transport – opinie
To kierunek odpowiedni dla kandydatów zainteresowanych przedmiotami ścisłymi, o predyspozycjach technicznych, inżynierskich. Praca w zawodzie specjalisty ds. transportu wymaga umiejętności analitycznych, znajomości technologii zarządzania transportem oraz doskonałych umiejętności organizacyjnych i komunikacyjnych.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. Freepik