Farmacja w Poznaniu
Farmacja - studia
Studia farmaceutyczne trwają 5,5 roku. Kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Ostatni semestr to bezpłatny staż odbywany w aptece, po którym otrzymuje się prawo do wykonywania zawodu.
To kierunek odpowiedni dla osób szczególnie zainteresowanych przedmiotami chemicznymi, biologicznymi. Studia i przyszła praca wymagają od kandydatów dokładności, cierpliwości oraz odpowiedzialności.
Czym zajmuje się farmaceuta?
Stereotypowo farmaceuta to pracownika apteki, osoba sprzedająca wyroby lecznicze, realizująca recepty. Wykonuje maści, krople. Dba o zaopatrzenie apteki.
W wielu sytuacjach zanim udamy się do lekarza, posiłkujemy się fachową wiedzą farmaceutów, którzy w przypadkach niewymagających konsultacji lekarskiej doradzą i zalecą odpowiedni preparat leczniczy, jego dawkowanie.
Farmaceuci odpowiadają za jakość produktów leczniczych, wykonują je na zlecenia lekarza. Zajmują się działalnością naukową, badawczą.
Farmacja – rekrutacja
Kandydaci na Farmację w Poznaniu muszą zdać na maturze biologię i chemię, ewentualnie jeden z tych przedmiotów i dodatkowo matematykę lub fizykę, lub informatykę.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Farmację w innym ośrodku akademickim, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia farmaceutyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Farmacja – przedmioty na studiach
Studenci mierzą się m.in. z przedmiotami: biofizyka, biologia z podstawami genetyki, chemia ogólna, chemia organiczna, historia farmacji, biologia molekularna, immunologia, mikrobiologia, patofizjologia, farmakognozja, synteza i technologia środków leczniczych, technologia postaci leku, chemia leków, farmacja przemysłowa, przestępczość farmaceutyczna, toksykologia, leki pochodzenia naturalnego, prawo farmaceutyczne, wyroby medyczne.
Farmacja – praca po studiach
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów Farmacji to:
- apteki ogólnodostępne
- apteki szpitalne
- przemysł farmaceutyczny
- firmy kosmetyczne
- przedsiębiorstwa chemiczne
- instytucje naukowe
- laboratoria branżowe
- ośrodki badawcze.
Ile zarabia farmaceuta?
Więcej na temat zarobków farmaceuty w aptece i samej pracy opowiada absolwentka kierunku:
Czy warto studiować farmację?
Branża farmaceutyczna, kosmetyczna gwarantują zatrudnienie i bardzo dobre zarobki. Absolwenci nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Studia na farmacje to zatem dobra inwestycja w przyszłość.
Farmacja – opinie
O studiowaniu farmacji opowiada mgr farmacji:
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: