Filologia angielska w Poznaniu
Filologia angielska - studia
Filologia angielska to 3-letnie studia pierwszego stopnia oraz 2-letnie drugiego stopnia, realizowane w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Studia skupiają się na dogłębnej praktycznej nauce języka obcego w połączeniu z poznaniem historii, kultury i literatury krajów anglojęzycznych, a także historii i rozwoju języka angielskiego.
Filologię angielską wybierają najczęściej humaniści. Dobrze sprawdzą się osoby kontaktowe, otwarte.
Czym zajmuje się filolog?
Absolwent Filologii angielskiej to osoba doskonale posługująca się językiem obcym, znająca konteksty historyczne, kulturowe, literaturowe. Zdobyta na studiach wiedza pozwoli pracować w charakterze nauczyciela czy lektora języka angielskiego, jak również tłumacza. Może także stanowić atut w zupełnie innych dziedzinach życia zawodowego, gdzie kluczowa jest swobodna komunikacja w języku angielskim. To pozwala na podjęcie pracy w instytucjach czy przedsiębiorstwach o różnych profilach działalności - turystyce, dyplomacji, administracji.
Czy warto studiować Filologię angielską?
Choć studia filologiczne to nie kurs języka obcego, wiele osób wybiera filologię jako drogę do zdobycia wysokich kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim. Dyplom ukończenia studiów jest ich potwierdzeniem. Znajomość przynajmniej jednego języka - języka angielskiego - to współcześnie absolutne minimum, aby swobodnie funkcjonować w zglobalizowanym świecie czy korzystać z różnorodnych zasobów informacyjnych internetu.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się m.in. takie przedmioty: praktyczna nauka języka angielskiego, językoznawstwo, historia literatury brytyjskiej, wstęp do literaturoznawstwa, fonetyka i fonologia, studia kulturowe angielskiego obszaru językowego, wprowadzenia do tłumaczenia, teoria literatury i kultury, historia języka angielskiego.
Filologia angielska - specjalizacje
Studenci mają do wyboru m.in. takie ścieżki kształcenia: ogólnoakademicka, nauczycielska, tłumaczeniowa, celtycka, południowoafrykańska, teatr i dramat krajów angielskiego obszaru językowego, anglistyka od podstaw (oczywiście wymagana jest znajomość języka angielskiego od samego początku studiów, studenci mają w programie dodatkowy blok praktycznej nauki języka), prawno-biznesowa.
Filologia angielska rekrutacja
Kandydaci na studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza muszą zdać na maturze język polski na poziomie rozszerzonym oraz język angielski (ustny i pisemny) na poziomie rozszerzonym.
Wyższa Szkoła Języków Obcych punktuje wyniki z języka angielskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Rekrutacja do Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Biznesu odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię angielską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Ile kosztują studia na filologii angielskiej?
Opłaty roczne za studia wahają się między 4000 złotych a 6000 złotych.
Praca po filologii angielskiej
Uzyskanie uprawnień nauczycielskich otwiera możliwości pracy w szkołach podstawowych i średnich, prowadzenie lektoratów językowych na uczelniach, pozwala na podjęcie pracy w szkołach językowych. Obecnie znajomość języka angielskiego jest praktycznie niezbędna zarówno w kontekście życia prywatnego – możliwość swobodnego poruszania się po świecie, ale w szczególności w życiu zawodowym, dlatego też praca dla nauczycieli angielskiego jest gwarantowana.
Faktem jest, że niemała grupa absolwentów rozpoczyna życie zawodowe w dziedzinach nie związanych z nauczaniem, lecz tam, gdzie oprócz dodatkowych kwalifikacji i umiejętności, wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego, jak choćby w turystyce, biznesie, dyplomacji czy rozrywce. Angliści znajdą pracę także w charakterze tłumacza.
Osoby kontaktowe, komunikatywne mogą rozważyć pracę w instytucjach kultury, mediach.
Ile zarabia anglista?
Przeciętne wynagrodzenie lektora języka angielskiego to 5200 zł brutto.
Zarobki na innych stanowiskach zależą od specyfiki branży, wielkości firmy, jej zasięgu.
Filologia angielska - opinie
Filologia angielska to ciągle jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Świadczą o tym statystyki rekrutacyjne. Duże zainteresowanie kierunkiem wynika z chęci zdobycia ponadprzeciętnej sprawności językowej. Wielu studentów i absolwentów uzupełnia swoje kwalifikacje kursami czy szkoleniami z odrębnych dziedzin, dzięki czemu - w powiązaniu z doskonałą znajomością języka angielskiego - poszerzają wachlarz swoich możliwości zawodowych.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach filologicznych
Przeczytaj opisy kierunków filologicznych
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: