Zdrowie publiczne w Poznaniu
Zdrowie publiczne – studia w Poznaniu
Studia na Zdrowiu publicznym koncentrują się na naukach medycznych, społecznych, organizacyjnych i prawnych, a także na promocji zdrowia, profilaktyce oraz zarządzaniu systemem ochrony zdrowia. Przygotowują specjalistów do działań na rzecz poprawy stanu zdrowia populacji.
Studia w Poznaniu realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Zdrowie publiczne – specjalności
Studenci mogą wybrać następujące specjalizacje:
- zarządzanie w opiece zdrowotnej,
- promocja zdrowia z epidemiologią,
- monitorowanie badań klinicznych.
Czym zajmują się specjaliści z zakresu zdrowia publicznego?
Absolwenci tych studiów mogą zajmować się zarządzaniem placówkami medycznymi, prowadzeniem usług konsultingu promocji zdrowia. Kierują rządowymi projektami zdrowotnymi, koordynują i kontrolują międzynarodowe badania kliniczne.
Zdrowie publiczne – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na kierunku znajdą się: podstawy socjologii, propedeutyka medycyny, propedeutyka zdrowia publicznego, podstawy epidemiologii, organizacja systemu ochrony zdrowia w Polsce, podstawy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, podstawy żywienia człowieka, podstawy zdrowia środowiskowego, komunikacja i public relations w ochronie zdrowia, podstawy ekonomii, podstawy demografii, podstawy biostatystyki, ekonomika zdrowia, prawo medyczne, podstawy nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, problemy zdrowia w skali międzynarodowej, metody alternatywne w zdrowiu publicznym oraz przedmioty specjalnościowe.
Zdrowie publiczne – rekrutacja w Poznaniu
Kandydaci muszą wskazać jeden przedmiot zdawany na maturze, wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka z astronomią, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zdrowie publiczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Zdrowie publiczne – praca po studiach
Absolwenci Zdrowia publicznego mogą pracować przykładowo w:
- administracji placówek służby zdrowia
- instytucjach badawczych
- służbach sanitarnych i epidemiologicznych
- organizacjach pozarządowych
- organizacjach zdrowotnych.
Czy warto studiować Zdrowie publiczne?
Służba zdrowia to przestrzeń łącząca leczenie, profilaktykę i komunikację ze społeczeństwem. To rozbudowana struktura, która stawia przed pracownikami wiele ciekawych wyzwań.
Rosnące znaczenie zdrowia publicznego sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów jest coraz większe. Absolwenci mogą aktywnie przyczyniać się do poprawy zdrowia społeczeństwa.
Zdrowie publiczne – opinie
Zdrowie publiczne to kierunek dla osób, które chcą pracować na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa, interesują się naukami społecznymi i medycznymi oraz pragną być zatrudnieni w interdyscyplinarnym środowisku.
Sprawdzą się kandydaci zmotywowani do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
Zdrowie publiczne i epidemiologia
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik