Inżynieria materiałowa w Poznaniu
Inżynieria materiałowa w Poznaniu – studia
Idealni kandydaci na Inżynierię materiałową powinni mieć predyspozycje techniczne, być osobami ciekawymi świata, kreatywnymi, zainteresowanymi zagadnieniami związanymi z właściwościami i zastosowaniami materiałów.
Kształcenie skupia się na kwestiach dotyczących w szczególności materiałów metalowych, ceramicznych, polimerowych czy kompozytowych. Studenci poznają zasady doboru materiałów inżynierskich do różnych zastosowań, technologie ich wytwarzania, przetwórstwa, badania struktury, właściwości i recyklingu materiałów i wyrobów.
Inżynieria materiałowa to kierunek realizowany na studiach pierwszego stopnia – absolwenci uzyskują tytuł inżyniera. Można również kontynuować naukę na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Czym zajmuje się inżynier materiałowy?
Inżynierowie z tej dziedziny zajmują się badaniem struktur i właściwości surowców, opracowywaniem technologii wytwarzania materiałów, szukaniem zastosowań dla wynalezionych substancji.
Inżynieria materiałowa - specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępne są ścieżki kształcenia:
- materiały metalowe i tworzywa sztuczne
- nanomateriały
Inżynieria materiałowa - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się m.in. fizyka, chemia, informatyka, matematyka, podstawy nauki o materiałach, mechanika, metalurgia i odlewnictwo, biomateriały, obróbka plastyczna, podstawy obróbki cieplnej, przetwórstwo tworzyw sztucznych, wytrzymałość materiałów, kompozyty, metale i stopy, metody mikroskopowe, korozja i ochrona przed korozją, odlewnictwo, polimery, ceramika i szkło, recykling.
Inżynieria materiałowa w Poznaniu – rekrutacja
Podczas rekrutacji punktowane są wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru: biologii, chemii, fizyki lub informatyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię materiałową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria materiałowa – perspektywy pracy
Absolwenci kierunku mogą pracować przede wszystkim w:
- zakładach przemysłowych
- jednostkach badawczo-rozwojowych
- centrach dystrybucji materiałów.
Inżynieria materiałowa - opinie
Dowiedz się więcej o studiach:
Czy warto studiować Inżynierię materiałową?
Studiowanie inżynierii materiałowej może być wartościowym wyborem dla osób zainteresowanych badaniem, projektowaniem i rozwijaniem nowych materiałów, które mają zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, technologia, medycyna, energetyka czy transport.
W dzisiejszym świecie inżynieria materiałowa wiąże się z nanotechnologią, technologiami kompozytowymi i zaawansowanymi materiałami, co może być fascynujące i rewolucyjne.
Zarobki po Inżynierii materiałowej
Według raportów płacowych zarobki inżyniera materiałowego wahają się w zakresie około 4500-8000 złotych brutto. Mediana wynagrodzeń wynosi zatem mniej więcej 6000 złotych brutto. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem mogą otrzymywać zdecydowanie wyższe wynagrodzenia.
Wysokość zarobków zależna będzie od formy zatrudnienia czy zajmowanego stanowiska. Absolwenci studiów mogą pracować na stanowiskach inżyniera materiałowego, inżyniera jakości, inżyniera produkcji, inżyniera projektu czy inżyniera badań.
***
Zobacz inne kierunki studiów z zakresu nowoczesnych materiałów:
Advanced biobased and bioinspired materials
Chemia i inżynieria materiałów
Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały
Inżynieria materiałów i nanomateriałów
Zaawansowane materiały i nanotechnologia
Nanotechnologie i nanomateriały
Materials science and engineering
Inżynieria mechaniczna i materiałowa
Sprawdź kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych