Mechatronika w Poznaniu
Mechatronika - studia
Mechatronika to mechanika i elektronika oraz informatyka w jednym. Te inżynierskie studia dostarczają wiedzy z zakresu programowania mikrokontrolerów i systemów automatyki, wykorzystania sztucznej inteligencji, projektowania i wytwarzania wielofunkcyjnych, inteligentnych wyrobów.
Jako absolwent Mechatroniki będziesz specjalistą w Przemyśle 4.0. Zdobędziesz umiejętności obsługiwania, udoskonalania i tworzenia urządzeń, wyposażania ich w zaawansowane systemy sterowania.
Jeśli chcesz być inżynierem przyszłości, rozważ studia mechatroniczne. Mechatronika to dobry wybór dla urodzonych konstruktorów, osób zainteresowanych przedmiotami ścisłymi, cierpliwych, dociekliwych, posiadających predyspozycje techniczne.
Studia realizowane są dwustopniowo. Oznacza to, że można ukończyć kształcenie z tytułem inżyniera lub kontynuować naukę na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Mechatronika - specjalności
W Poznaniu dostępne są specjalności:
- konstrukcje mechatroniczne
- automatyzacja i nadzorowanie systemów produkcyjnych.
Mechatronika - przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in. materiałoznawstwo, podstawy automatyki, podstawy robotyki, metalurgia i odlewnictwo, wprowadzenie do mechatroniki, mechanika techniczna, obróbka plastyczna, przetwórstwo tworzyw sztucznych, obróbka cieplna i spawalnictwo, elektrotechnika, metrologia techniczna i systemy pomiarowe, elektronika, mechanika płynów, wytrzymałość materiałów, projektownaie i monaż elektroniki, maszyny i napędy elektryczne, czujniki i elementy pomiarowe, napędy mechatroniczne.
Czym zajmuje się mechatronik?
Mechatronik to specjalista zajmujący się integracją i projektowaniem systemów mechanicznych, elektronicznych oraz informatycznych w celu stworzenia zaawansowanych urządzeń, maszyn i systemów automatyki. Mechatronik łączy wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki, automatyki i innych dziedzin technicznych.
Do jego zadań należy m.in. projektowanie i konstrukcja maszyn i urządzeń, ich programowanie i sterowanie, integracja systemów.
Mechatronika w Poznaniu – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka polskiego, języka obcego oraz matematyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechatronikę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechatronika – praca po studiach
Po ukończeniu studiów mechatronicznych możesz pracować przykładowo jako:
- konstruktor
- specjalista utrzymania ruchu
- programista systemów automatyki
- projektant systemów
- inżynier ds. testów
- technolog
- specjalista w branży automotive, elektronicznej, maszynowej, AGD
- pracownik ośrodka naukowo-badawczego.
Mechatronika - opinie
Więcej o kierunku:
Czy warto studiować Mechatronikę?
Jeśli interesujesz się różnymi zagadnieniami technicznymi, takimi jak mechanika, elektronika, informatyka i automatyka, mechatronika może być dla Ciebie fascynującą dziedziną.
Studia mechatroniczne umożliwią Ci zdobycie praktycznych umiejętności projektowania, konstrukcji, programowania i sterowania zaawansowanymi urządzeniami technicznymi.
Jednakże warto pamiętać, że mechatronika to dziedzina wymagająca rozległej wiedzy technicznej, umiejętności praktycznych oraz zdolności do rozwiązywania skomplikowanych problemów.
Ile zarabia mechatronik?
Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 5 350 PLN brutto. Co drugi technik mechatronik otrzymuje pensję od 4 490 PLN do 6 120 PLN.
***
Może zainteresują Cię inne pokrewne kierunki studiów:
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki studiów technicznych
Dowiedz się więcej o studiach technicznych