Socjologia w Poznaniu
Socjologia – studia w Poznaniu
Studenci Socjologii uczą się przeprowadzania badań i diagnoz społecznych. Poznają współczesne koncepcje i pojęcia stosowane do opisu rzeczywistości społecznej a także metody, techniki, narzędzia i procedury umożliwiające empiryczne badanie procesów społecznych. Zdobywają kompetencje do pełnienia roli rzetelnych badaczy i diagnostów oraz animatorów działań wprowadzających pozytywne zmiany w rzeczywistości społecznej.
Studia są realizowane na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się socjolog?
Socjolog bada społeczeństwo, analizuje relacje pomiędzy jednostkami i grupami. W obszarze jego zainteresowań znajdą się konflikty i więzi, wzory działania, instytucje i organizacje, zmiany zachodzące w społeczeństwie i świadomość jego członków. Korzystając z różnych technik zbiera dane, które następnie poddawane są analizie za pomocą narzędzi statystycznych i programów komputerowych.
Socjolog może uczestniczyć w pracach nad projektami mającymi na celu poprawę warunków życia różnych grup społecznych. Udziela porad i konsultacji dla organizacji, instytucji rządowych, firm i społeczności.
Socjologia – specjalności
Studenci studiów pierwszego stopnia mogą wybrać jeden z modułów tematycznych:
- badania rynkowe-marketing-zachowania konsumenckie
- kultura i media
- socjologia stosowana w sferze publicznej.
Na drugim stopniu studiować można specjalności:
- socjologię relacji
- socjologię stosowaną.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: podstawy socjologii, psychologia społeczna, społeczne role socjologa, współczesne społeczeństwo polskie, metody badań ilościowych i statystyka, socjologia klasyczna, mikrostruktury społeczne, metody badań jakościowych, makrostruktury społeczne, współczesne teorie socjologiczne, teorie zmiany społecznej, procesy ludnościowe w Polsce, etyczne problemy profesji socjologia.
Socjologia – rekrutacja w Poznaniu
Nabór na kierunek odbywa się na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – perspektywy pracy
Absolwenci Socjologii mogą realizować się zawodowo przykładowo w:
- firmach zajmujących się badaniami rynkowymi
- marketingu
- instytucjach i organizacjach non-profit
- instytucjach kultury
- mediach
- firmach hr
- firmach doradczych.
Zarobki po Socjologii
Jak wspomniano możliwości pracy po Socjologii jest wiele, a co za tym idzie, bardzo zróżnicowane będą zarobki absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Socjologię w Poznaniu?
Poznańska socjologia ma ponad 100-letnią tradycję. Studiowanie tego kierunku otwiera w przyszłości różnorodne możliwości zawodowe.
Socjologia – opinie
Studiowanie Socjologii może być szczególnie wartościowe dla osób będących pasjonatami analiz społecznych, gotowych zaangażować się w zdobywanie dodatkowych kwalifikacji i doświadczeń.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik