Zootechnika we Wrocławiu
Zootechnika - studia
Studenci Zootechniki uzyskują wiedzę z zakresu hodowli zwierząt, biologii rozrodu, genetyki, metod doskonalenia zwierząt gospodarskich i domowych, rybactwa, pszczelarstwa, ekologii czy ochrony środowiska.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra inżyniera.
Czym zajmuje się zootechnik?
Zawód zootechnika często mylony jest z pracą weterynarza. Rolą zootechnika jest dbanie o dobrostan zwierząt, właściwa ich pielęgnacja, odpowiednie żywienie. Zootechnik zajmuje się zdrowymi zwierzętami – w przeciwieństwie do weterynarza, który m.in. leczy je.
Zootechnika – przedmioty na studiach
W programie studiów znajdują się m.in.: chemia organiczna z elementami chemii nieorganicznej, fizyka z elementami biofizyki, matematyka, botanika, zoologia, genetyka, fizjologia zwierząt, higiena i dobrostan zwierząt, gospodarka rybacka, produkcja roślinna, podstawy marketingu, chów i hodowla bydła, metody hodowlane, chów i hodowlę drobiu, koni i trzody chlewnej.
Zootechnika – specjalizacje
Na studiach drugiego stopnia można wybrać ścieżki kształcenia:
- hodowla i użytkowanie zwierząt gospodarskich
- produkcja pasz i doradztwo żywieniowe
- hodowla i użytkowanie koni
- hodowla zwierząt towarzyszących i wolno żyjących
- Animal production management - Chinese and European - studia polsko-chińskie
Zootechnika – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka. Zamiast przedmiotu do wyboru może być uwzględniony wynik na dyplomie uzyskanym w takich zawodach jak: technik weterynarii, technik technologii chemicznej, technik hodowca koni, technik pszczelarz, technik rybactwa śródlądowego, technik rybołówstwa morskiego, technik analityk.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zootechnikę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia rolnicze i przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Zootechnice
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- administracji państwowej i samorządowej
- gospodarstwach rolnych i hodowlanych
- nadzorze hodowlanym
- służbach inseminacyjnych
- ośrodkach doradztwa rolniczego
- bankach i firmach ubezpieczeniowych
- przemyśle rolno-spożywczym
- przemyśle paszowym
- przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt i produktami pochodzenia zwierzęcego
- placówkach naukowo-badawczych
- laboratoriach specjalistycznych
- redakcjach wydawnictw rolniczych
- szkolnictwie
Czy warto studiować Zootechnikę?
Kierunek Zootechnika często jest alternatywnym wyborem w przypadku obleganej Weterynarii, na którą wymagania rekrutacyjne są nieco wyższe. Ukończenie Zootechniki, szczególnie konkretnych specjalności, pozwala na realizację pasji do zwierząt w życiu zawodowym.
Zarobki po zootechnice
Wysokość wynagrodzenia zależeć będzie od doświadczenia oraz miejsca zatrudnienia. Na lepszą pensję może liczyć pracownik korporacji niż osoba pracująca w niewielkim gospodarstwie.
Szacuje się, że mediana wynagrodzeń zootechnika wynosi nieco ponad 5000 zł brutto. Oznacza to, że połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia więcej, a połowa mniej.
Zootechnika – opinie
To kierunek odpowiedni dla osób, które lubią zwierzęta, nie boją się ich, nie sprawia im trudności opieka nad nimi. Istotna w przyszłej pracy będzie dobra kondycja fizyczna, ale też zdrowie. Częsty kontakt z sierścią zwierząt, składnikami pasz może wywoływać alergie.
Praca zootechnika może niekiedy wiązać się z wyjazdami do ośrodków hodowlanych, miejsc przebywania zwierząt.
***
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych