Matematyka w Poznaniu
Matematyka – studia
Bez znajomości matematyki ciężko byłoby opisać otaczającą nas rzeczywistość. Królowa nauk dostarcza narzędzi i metod, pozwalających na analizowanie problemów, formułowanie wniosków, z wykorzystaniem ponadczasowych pojęć i twierdzeń.
W Poznaniu dostępne są dwa kierunki matematyczne:
- Matematyka
- Matematyka w technice
Pozwalają uzyskać odpowiednio tytuł licencjata i magistra oraz inżyniera i magistra inżyniera.
Matematyka – specjalizacje
Studia na Matematyce przewidują specjalności:
- matematyka finansowa i aktuarialna
- statystyka matematyczna i analiza danych
- matematyka teoretyczna
Na studiach drugiego stopnia kierunku Matematyka w technice dostępne są ścieżki kształcenia:
- modelowanie w technice
- programowanie w technice
Matematyka – przedmioty na studiach
Program kształcenia na studiach matematycznych przewiduje m.in. przedmioty: wstęp do algebry i teorii liczb, analiza matematyczna, technologia informatyczna, algebra liniowa, geometria analityczna, algorytmy i programowanie, kombinatoryka, topologia, logika, teoria miary i całki, równania różniczkowe, funkcje analityczne, elementy metod numerycznych, elementy statystyki matematycznej, rachunek prawdopodobieństwa.
Matematyka – rekrutacja
Na UAM punktowana jest matematyka i język obcy.
Kandydaci na PP przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru: biologii, chemii, fizyki, informatyki lub wyniku egzaminów zawodowych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Matematykę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia matematyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Matematyce
Znajomość matematyki akademickiej otwiera szerokie możliwości zawodowe. Absolwenci mogą pracować w różnorodnych branżach i stanowiskach, przykładowo w:
- firmach informatycznych
- firmach ubezpieczeniowych
- firmach analitycznych
- bankach
- biurach maklerskich
- firmach związanych z elektrotechniką
- ośrodkach badawczych
- szkolnictwie
Zarobki po Matematyce
Wynagrodzenie absolwenta Matematyki zależeć będzie od branży, z jaką się zwiąże, zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków, doświadczenia czy wielkości firmy. Od lat branża IT gwarantuje bardzo satysfakcjonujące zarobki nawet na początku ścieżki zawodowej.
Mediana wynagrodzeń analityków finansowych to ponad 7000 zł brutto.
Czy warto studiować Matematykę?
Matematyka – opinie
Matematykę wybierają osoby wybitnie uzdolnione w zakresie nauk ścisłych. Dobry wynik na maturze nie przesądza o powodzeniu na studiach matematycznych. Matematyka na poziomie akademickim to naprawdę duże wyzwanie.
***
Poznaj inne kierunki ścisłe
Może zainteresują Cię inne kierunki o tematyce matematycznej:
Indywidualne studia informatyczno-matematyczne