Automatyka i robotyka w Poznaniu
Automatyka i robotyka - studia
Studia łączą zagadnienia z obszaru informatyki, elektroniki, metod sterowania, komputerowego wspomagania projektowania, budowy robotów, sensoryki, sterowania liniowego i nieliniowego, sztucznej inteligencji, informatyki, przetwarzania sygnałów, fizyki, elektrotechniki, automatyki przemysłowej.
To wyzwanie dla umysłów ścisłych, analitycznych, kreatywnych, osób o szczególnych predyspozycjach technicznych i konstrukcyjnych w dziedzinie elektroniki, mechaniki precyzyjnej i informatyki.
Studia – zależnie od wybranego trybu – trwają siedem lub osiem semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Na Politechnice Poznańskiej jest możliwość kontynuacji kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Automatyka i robotyka - przedmioty na studiach
Kształcenie obejmuje m.in. takie przedmioty: podstawy informatyki, algebra z geometrią, metody numeryczne i symulacja, mechanika i wytrzymałość materiałów, grafika inżynierska, metrologia i miernictwo techniczne, modelowanie i sterowanie robotów, sterowanie procesami dyskretnymi i ciągłymi, technika cyfrowa, napędy przekształtnikowe, teoria sterowania, projektowanie układów regulacji, układy elektroniki użytkowej.
Czym zajmują się automatycy i robotycy?
Robotycy projektują i tworzą różnego rodzaju roboty, począwszy od prostych manipulatorów przemysłowych po skomplikowane roboty mobilne, humanoidy czy roboty medyczne. Programują te maszyny, aby były zdolne wykonywać konkretne zadania.
Automatyka i robotyka – specjalności
Na kierunku wybrać można specjalności:
- automatyzacja i robotyzacja procesów wytwórczych
- technologie informatyczne i automatyzacja produkcji
- środowiskowe technologie Smart
- roboty mobilne
- inteligentne systemy automatyki
- roboty i systemy autonomiczne
- systemy sterowania i robotyki
- systemy wizyjne
- systemy inteligentne.
Automatyka i robotyka w Poznaniu – rekrutacja
Na Politechnice Poznańskiej obowiązuje konkurs świadectw maturalnych. Punktowane przedmioty to matematyka, język obcy oraz język polski.
Na uczelni niepublicznej rekrutacja odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Automatykę i robotykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Automatyka i robotyka - praca po studiach
Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w:
- przemyśle budowy maszyn, elektrotechnicznym i elektronicznym, motoryzacyjnym, zbrojeniowym, spożywczym
- tych gałęziach gospodarki, gdzie istnieje potrzeba automatyzacji i robotyzacji
- instytutach naukowo-badawczych
- ośrodkach badawczo-rozwojowych, wdrażających i projektujących najnowsze technologie
- biurach projektowych.
Automatyka i robotyka - opinie
Więcej o kierunku:
Czy warto studiować Automatykę i robotykę?
Automatyzacja i robotyzacja wkraczają w coraz więcej dziedzin naszego życia. Inteligentne maszyny, odpowiednio zaprogramowane, z powodzeniem zastępują człowieka. Czynnik ludzki ogranicza się do tchnienia w te supernowoczesne sprzęty wiedzy, która uczyni je posłusznymi człowiekowi.
Robotyka jest dziedziną dynamicznie rozwijającą się, w której pojawiają się nowe technologie i innowacje. Specjaliści z zakresu robotyki pracują nad tworzeniem coraz bardziej zaawansowanych robotów, które mogą wpłynąć na różne aspekty naszego życia i działalności.
Ile zarabia automatyk?
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków na tym stanowisku to 7700 zł brutto. Oznacza to, że połowa automatyków zarabia mniej, a druga połowa uzyskuje wyższe wynagrodzenie.
Na zarobki powyżej 9 340 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych automatyków.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Automatyka, cybernetyka i robotyka
Automatyka i sterowanie robotów
Robotyka i automatyzacja procesów
Automatyka i robotyka przemysłowa
Automatyka, robotyka i systemy sterowania
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych
Automatyka i robotyka stosowana
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych