Bioinformatyka w Poznaniu
Bioinformatyka - studia
Bioinformatyka łączy wiedzę z zakresu biologii, chemii, biotechnologii, biochemii i biologii molekularnej oraz informatyki. Jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią nauki w związku z lawinowo rosnącymi zasobami danych cyfrowych o charakterze biologicznym, przede wszystkim danych molekularnych, uzyskiwanych z sekwencjonowania genomów.
Studenci uczą się rozwiązywać problemy biologiczne za pomocą samodzielnie napisanych programów komputerowych. Poznają zasady pozyskiwania informacji biologicznych metodami laboratoryjnymi oraz ich opracowywania i przetwarzania.
Studia realizowane są w systemie dwustopniowym. Absolwenci zależnie od ukończonej uczelni uzyskują tytuł licencjata lub inżyniera i mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Bioinformatyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty realizowane na kierunku Bioinformatyka to bioróżnorodność, podstawy genetyki, algorytmy i struktury danych, biochemia, programowanie obiektowe, biologia molekularna, bazy danych, biotechnologia, statystyczna analiza danych, bioinformatyka strukturalna, biokrystalografia geometryczna, biomateriały, genomika funkcjonalna, proteomika, inżynieria genetyczna, nanomateriały do zastosowań w biomedycynie.
Czym zajmuje się bioinformatyk?
Do jego zadań należeć może tworzenie przestrzenne modeli cząsteczek i układów o znaczeniu biologicznym, współpraca z laboratoriami genetycznymi i poradniami medycznymi, przeprowadzanie kompleksowych analiz materiału genetycznego i DNA jak również projektowanie oprogramowania komputerowego niezbędnego do analizy danych biologicznych.
Bioinformatyka w Poznaniu – rekrutacja
Podczas naboru na UAM punktowane są przedmioty obowiązkowe (język polski, język angielski i matematyka) oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, informatyka, chemia lub fizyka.
Kandydaci na Politechnikę Poznańską przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru biologii, chemii, fizyki lub informatyki.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Bioinformatykę w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Bioinformatyka – praca po studiach
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów Bioinformatyki to:
- firmy biotechnologiczne
- przedsiębiorstwa korzystające z metod bioinformatycznych, biologicznych i informatycznych
- firmy farmaceutyczne
- firmy zajmujące się diagnostyką medyczną
Bioinformatyka - opinie
Więcej o Bioinformatyce na Politechnice Poznańskiej:
Ile zarabia bioinformatyk?
Średnie wynagrodzenie bioinformatyka to 6800 zł brutto.
Na wysokość zarobków wpływ ma posiadane wykształcenie, specjalizacja, doświadczenie w pracy, miejsce i forma zatrudnienia.
Czy warto studiować Bioinformatykę?
Jeśli interesujesz się zarówno biologią, jak i informatyką, bioinformatyka pozwoli Ci połączyć te dwie dziedziny w twórczy sposób. Bioinformatyka to dziedzina interdyscyplinarna, co oznacza, że będziesz współpracować z biologami, informatykami i innymi ekspertami. W dobie rosnącej ilości danych biologicznych, bioinformatycy są coraz bardziej potrzebni do ich analizy i interpretacji.
Studia związane z bioinformatyką mogą być intensywne i skupiać się na analizie danych, programowaniu, modelowaniu biologicznym i innych aspektach technicznych.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki z dziedziny biologii.
Bioinformatyka i biologia systemów
Genetyka i biologia eksperymentalna
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach biologiczno-przyrodniczych