Fizyka medyczna w Poznaniu
Fizyka medyczna – studia w Poznaniu
Fizyka medyczna to dziedzina nauki, która zajmuje się zastosowaniem zasad fizyki w medycynie, zarówno w diagnostyce, jak i terapii. Jej celem jest rozwijanie i doskonalenie technik oraz urządzeń medycznych, które są wykorzystywane do diagnozowania chorób oraz leczenia pacjentów.
Studia na kierunku obejmują wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, patofizjologii czy biofizyki oraz optyki, mechaniki i fizyki jądrowej. Studenci uczą się obsługi urządzeń diagnostycznych oraz wykonywania niektórych badań.
Fizyka medyczna realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł licencjata i magistra.
Czym zajmuje się fizyk medyczny?
Fizyk medyczny jest istotnym członkiem zespołu medycznego z racji tego, że rozwój technik diagnostycznych i terapeutycznych bazuje na osiągnięciach fizyki.
Zadaniem fizyka medycznego jest udział w planowaniu terapii, obsługa urządzeń i wykonywanie niektórych badań diagnostycznych.
Fizyka medyczna – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. takie kursy: anatomia człowieka, mechanika ogólna, elektryczność i magnetyzm, fizjologia z elementami histologii, elektronika, biochemia z elementami biologii molekularnej, fizyka atomowa i molekularna z elementami fizyki kwantowej, podstawy optyki, patofizjologia, metody fizyki w diagnostyce i terapii medycznej, fizyka jądrowa, fizyka procesów biologicznych, anatomia w obrazowaniu medycznym, mikrobiologia z immunologią, dozymetria, kontrola jakości w rentgenodiagnostyce, radiobiologia.
Fizyka medyczna – rekrutacja w Poznaniu
Kandydaci przyjmowani są na kierunek w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę medyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka medyczna – praca po studia
Specjaliści z zakresu fizyki medycznej zatrudniani są w:
- szpitalach
- centrach diagnostycznych
- firmach z branży medycznej
- instytucjach naukowych
- inspekcji ochrony radiologicznej
- firmach serwisujących sprzęt medyczny.
Zarobki po Fizyce medycznej
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 7150 zł brutto. Na zarobki powyżej 8 760 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fizyków medycznych. Wielkość wynagrodzenia konkretnych osób uzależniona będzie od miejsca i formy zatrudnienia, posiadanego stażu pracy, doświadczenia.
Czy warto studiować Fizykę medyczną?
Fizyka medyczna jest dziedziną dynamicznego rozwoju, która oferuje wiele możliwości badawczych i eksperymentalnych. Absolwenci mogą uczestniczyć w projektach badawczych, rozwijając nowe technologie i metody diagnostyczne.
Praca w dziedzinie fizyki medycznej może mieć istotny wpływ na zdrowie i dobro pacjentów. Poprawa technik diagnostycznych i terapeutycznych może przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia i poprawy jakości życia pacjentów.
Fizyka medyczna – opinie
Studia na fizyce medycznej mogą być atrakcyjną opcją dla osób zainteresowanych połączeniem nauki z praktyką medyczną oraz rozwijaniem nowoczesnych technologii w dziedzinie zdrowia i ochrony zdrowia. Jeśli pasjonuje Cię fizyka i chcesz mieć wpływ na poprawę diagnostyki i terapii medycznej, warto rozważyć studia w tej dziedzinie.
Zajęcia podczas studiów prowadzone przez wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową i doświadczonych praktyków. Do dyspozycji studentów są dobrze wyposażone laboratoria dydaktyczne i naukowe. Praktyczna nauka zawodu odbywa się w klinikach i szpitalach. Studenci realizują praktyki zawodowe i kliniczne w wyspecjalizowanych jednostkach medycznych.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki z tego zakresu:
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz typy studiów technicznych.
Sprawdź inne kierunki ścisłe.