Geodezja i kartografia w Poznaniu
Geodezja i kartografia – studia w Poznaniu
Studia na kierunku łączą wiedzę z obszaru geodezji i kartografii z zagadnieniami technologicznymi w zakresie pozyskiwania, transformacji i geowizualizacji danych przestrzennych na potrzeby administracyjne, gospodarcze i społeczne.
Studenci uczą się wykonywania pomiarów w technikach sytuacyjno-wysokościowych, satelitarnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych jak i przetwarzania wyników tych pomiarów, ich geowizualizacji i wykorzystania w praktyce. Poznają zasady tworzenia interaktywnych multimedialnych serwisów mapowych oraz geoportali, wraz ze znajomością podstaw programowania i informatyki.
Geografia i kartografia realizowana jest na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Geodezja i kartografia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: geodezja inżynieryjna i satelitarna, mapa zasadnicza, ewidencja gruntów i budynków, mapowanie danych statystycznych i projektowanie map, urzędowe mapy tematyczne, geoportale, kartografia internetowa i multimedialna, technologia bezzałogowych statków powietrznych (drony), wprowadzenie do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, kartografia w grach.
Czym zajmuje się geodeta?
Osoba pracująca w tym zawodzie może zajmować się przykładowo określeniem przestrzennego rozmieszczenia obiektów naturalnych i antropogenicznych oraz rzeźby terenu, opracowaniem map sytuacyjno-wysokościowych, pomiarami podziemnej, naziemnej i nadziemnej infrastruktury technicznej (kanalizacja, wodociągi, energetyka, telekomunikacja, itp.), katastrem nieruchomości – określaniem stanu prawnego nieruchomości, redakcją map tematycznych z topograficznych baz danych, realizacją prac geodezyjnych w terenie – wykonywaniem projektów budynków, mostów, dróg, kolei itp., kartowaniem terenowym w technologii GIS i GPS, wizualizacją kartograficzną danych statystycznych, gromadzeniem i obsługą państwowego zasobu danych geodezyjnych i kartograficznych, opracowaniem multimedialnych map internetowych.
Geodezja i kartografia – rekrutacja w Poznaniu
Podczas naboru punktowany jest język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: geografia, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geodezję i kartografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geodezja i kartografia – praca po studiach
Ukończenie kierunku pozwala na podjęcie pracy przykładowo w:
- firmach geodezyjnych
- Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
- firmach zajmujących się budownictwem, drogownictwem, infrastrukturą techniczną, górnictwem, wydobyciem kopalin
- administracji publicznej wszystkich szczebli
- pracowniach projektowych
- wydawnictwach
- firmach kartograficznych.
Absolwenci mogą prowadzić samodzielną działalność związaną z realizacją projektów związanych z wykonaniem pomiarów, pozyskaniem danych z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, wykonaniem raportów analitycznych i syntetycznych wraz ze standardową wizualizacją kartograficzną.
Czy warto studiować Geodezję i kartografię w Poznaniu?
Realizowany program studiów spełnia wymogi ubiegania się o uprawnienia zawodowe w kilku zakresach geodezyjnych: geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne; rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych; geodezyjne pomiary podstawowe; geodezyjna obsługa inwestycji oraz w zakresie redakcji map.
Ukończenie kierunku pozwala uzyskać wysokie kompetencje inżyniera geodety i kartografa. Studenci mogą pracować na najnowszym sprzęcie i oprogramowaniu.
Geodezja i kartografia – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geodezja i planowanie przestrzenne
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. inwar.eu