Leśnictwo w Poznaniu
Leśnictwo – studia w Poznaniu
Studia na Leśnictwie obejmują wiedzę ogólną i podstawową z dziedziny m.in. botaniki leśnej, dendrologii i fitosocjologii, zoologii leśnej czy gleboznawstwa leśnego. Poszerzają je zagadnienia kierunkowe, zawodowe i specjalistyczne dotyczące głównie hodowli i ochrony lasu, użytkowania zasobów leśnych oraz urządzania i organizacji leśnictwa.
Studia na Leśnictwie realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Leśnictwo – przedmioty na studiach
W programie nauczania przewidziano m.in.: mikrobiologia z mikologią, geodezja leśna, botanika leśna, meteorologia i klimatologia, fizjologia roślin drzewiastych, ekologia, gleboznawstwo leśne z geologią, maszyny leśne, zoologia leśna, hydrologia, drzewoznawstwo leśne, ekologia lasu, surowce leśne, entomologia ogólna, genetyka drzew, technika hodowli lasu, dendrometria, fitopatologia leśna, szkółkarstwo leśne, typologia leśna, pozyskiwanie drewna, inżynieria leśna, ekonomika leśnictwa, transport leśny, ochrona lasu, urządzanie lasu, produkcyjność lasu, podstawy łowiectwa, geomatyka.
Czym zajmuje się leśnik?
Leśnik to specjalista zajmujący się gospodarowaniem lasami. Dba o przestrzeganie prawa w obrębie lasu, zwalcza przestępstwa i wykroczenia. Zajmuje się optymalizacją produkcji leśnej, polegającą na zalesianiu pustych obszarów, prowadzenie szkółek, podejmowaniu decyzji o wycince drzew.
W zakres jego obowiązków wchodzi również ochrona przeciwpożarowa, nasiennictwo, kontrola nad użytkowaniem lasu przez osoby trzecie, wszelkiego rodzaju pomiary i inwentaryzacja, a także różne prace administracyjno-ekonomiczne.
Leśnictwo – rekrutacja w Poznaniu
Na poznańskim Leśnictwie podczas naboru punktowany jest język polski, język obcy oraz do wyboru matematyka lub biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Leśnictwo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia leśne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Leśnictwo – praca po studiach
Absolwenci Leśnictwa zatrudniani są przykładowo przez:
- jednostki administracji Lasów Państwowych
- parki narodowe i krajobrazowe
- administrację Dyrekcji Ochrony Środowiska
- firmy związane z leśnictwem, w tym w zakłady usług leśnych, biura urządzania lasu
- placówki naukowe i badawcze
- placówki szkolne (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej).
Zarobki po Leśnictwie
Zarobki zależne będą od zajmowanego stanowiska oraz stażu pracy.
Nadleśniczy, czyli osoba zajmująca się zarządzanie lasem i jego ochroną, może zarobić do ok. 18 000 zł brutto, przeciętne zarobki leśniczego to ok. 8 000 zł brutto.
Czy warto studiować Leśnictwo?
Badania wskazują, że przebywanie w otoczeniu drzew wpływa pozytywnie na ludzki dobrostan. Lasy stanowią więc nie tylko ważny element bioróżnorodności, ale są też zielonymi płucami państw oraz miejscem wypoczynku i ucieczki od zdobyczy cywilizacji.
Lasy dostarczają społeczeństwu najbardziej ekologicznego i w pełni odnawialnego surowca jakim jest drewno.
Utrzymaniem lasu zajmują się specjaliści z zakresu gospodarowania zasobami leśnymi. Profesja leśniczego ewoluuje dynamicznie i jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebna. Ukończenie studiów na Leśnictwie i późniejsza praca w zawodzie pozwalają skutecznie wpływać na zachowanie środowiska w stanie niezmienionym, poprawę jego jakości oraz racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych.
Leśnictwo – opinie
„Mój tata był leśnikiem i absolwentem poznańskiego Wydziału Leśnego. Pamiętam wiele anegdot, jakie opowiadał ze studenckich czasów, wszystkie łączył jeden mianownik: uśmiech, poczucie braterstwa, radość i duma z możliwości studiowania. Okres studiowania na Wydziale Leśnym był dla mnie niezwykle rozwojowym i dynamicznym czasem. Oprócz oczywistego rozwoju intelektualnego poznański Uniwersytet umożliwił mi poznanie niezwykle ciekawych i barwnych postaci, odkrycie miejsc w Polsce i za granicą, które w tamtym czasie były dla mnie nieosiągalne.” – Beata Kątna, Nadleśnictwo Turek
***
Może również zainteresują Was kierunki:
Inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Przeczytaj więcej to studiach biologiczno-przyrodniczych
Jakie uczelnie w Poznaniu oferują kierunek leśnictwo
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl