Pedagogika we Wrocławiu
Pedagogika - studia
Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, chcesz pracować z dziećmi lub młodzieżą, łatwo nawiązujesz kontakty, masz łatwość komunikowania się, tłumaczenia i przekazywania wiedzy, jesteś otwarty na problemy i obawy innych – to kierunek dla Ciebie. U dobrego pedagoga cenne będzie też opanowanie, cierpliwość, odporność na stres i pewność siebie.
Studenci pedagogiki uzyskują wiedzę z zakresu psychologii, historii, socjologii i filozofii oraz szczegółową wiedzę pedagogiczną. Poznają na czym polega rozwój człowieka (psychologiczny, społeczny, biologiczny i kulturowy) i jak wspomagać ten rozwój.
Studia pedagogiczne obejmują takie kierunki jak Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna i Pedagogika specjalna (jednolite magisterskie) czy Pedagogika (studia dwustopniowe).
Czym zajmuje się pedagog?
Do kluczowych zadań pedagoga należy wspieranie w nauce, rozwoju, przezwyciężaniu trudności edukacyjnych, minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, badanie potrzeb i możliwości uczniów, rozwiązywanie problemów wychowawczych, udzielanie porad związanych z kłopotami szkolnymi, konfliktami koleżeńskimi.
Pedagogika rekrutacja
Rekrutacja na uczelnie publiczne odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze ze wskazanych przedmiotów. Najczęściej uwzględniany jest język polski, język obcy i przedmiot do wyboru, np. historia, biologia, wiedza o społeczeństwie.
Kandydaci do niepublicznych szkół wyższych najczęściej są przyjmowani na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Pedagogikę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Pedagogika - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie studiów to m.in.: pedagogika specjalna, arteterapia w edukacji szkolnej i przedszkolnej, psychopedagogiczne aspekty poradnictwa dla dzieci i młodzieży, poradnictwo wobec marginalizacji i wykluczenia społecznego, poradnictwo dla osób niepełnosprawnych, metodyka indywidualnej pracy opiekuńczo – wychowawczej, formy pracy socjalnej, pedagogika resocjalizacyjna środowiska otwartego i zamkniętego, metodyka pracy kuratora rodzinnego i dla dorosłych, metodyka pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Pedagogika - specjalizacje
Studenci w trakcie studiów mogą wybrać interesujące ich ścieżki kształcenia. Przykładowe to:
- edukacja dorosłych i marketing społeczny
- pedagogika opiekuńcza z terapią
- resocjalizacja
- poradnictwo i pomoc psychopedagogiczna
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna
- edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne z nauczaniem języka angielskiego
- edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne z opieką nad dzieckiem
- edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne z edukacją włączającą
- edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne z elementami glottodydaktyki
- terapia pedagogiczna, pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią
- pedagogika opiekuńcza i praca z rodziną.
Praca po pedagogice
Studia na pedagogice przygotowują do pracy w placówkach oświatowych:
- szkołach,
- przedszkolach,
- domach kultury,
- świetlicach środowiskowych,
- gabinetach terapeutycznych,
- domach dziecka,
- ośrodkach oświatowo-wychowawczych,
- firmach szkoleniowych,
- placówkach rozwoju osobistego.
Ile zarabia pedagog?
W tej grupie zawodowej, w szczególnie w odniesieniu do pracy w publicznych placówkach szkolno-oświatowych, czynnik płacowy z pewnością nie jest głównym kryterium wyboru tej drogi zawodowej. Zarobki pedagogów - w zestawieniu z odpowiedzialnością i ogromnym znaczeniem ich pracy - do wysokich nie należą.
Czy warto studiować pedagogikę?
Ukończenie kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to warunek podjęcia pracy w charakterze nauczyciela przedszkolnego czy edukacji wczesnoszkolnej.
Kształcenie pedagogiczne jest z pewnością odpowiednie dla ludzi z misją, pasją, dla których praca z innym człowiekiem czy dzieckiem jest wyzwaniem i priorytetem.
Pedagogika - opinie
Pedagogika to ciągle bardzo oblegany kierunek, każdego roku o indeks na pedagogice ubiega się wielu kandydatów.
Jeśli masz dobry kontakt z dziećmi, jesteś osobą kreatywną, masz cierpliwość w tłumaczeniu zawiłości świata i odpowiadaniu na dziecięce pytania i jeśli rozumiesz rolę nauczyciela edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej jako przewodnika i osoby wspierającej rozwój dziecka, to jest to kierunek studiów dla Ciebie. Uzyskasz nie tylko wiedzę pedagogiczną i psychologiczną, ale również będziesz miał okazję do pogłębiania swoich umiejętności komunikacyjnych, pracy zespołowej, planowania i organizacji swojej pracy z dziećmi. dr Agnieszka Zembrzuska, Dyrektor programowa kierunku w DSW.
***
Może zainteresują Cię szczególnie inne kierunki:
Oligofrenopedagogika z arteterapią
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.