Stosunki międzynarodowe w Poznaniu
Stosunki międzynarodowe – studia w Poznaniu
Studenci kierunku zdobywają wiedzę z wielu dziedzin życia politycznego i publicznego, w zakresie zachowań i obyczajów przedstawicieli innych państw, zyskują umiejętność odpowiedniej retoryki. Uczą się przeprowadzać analizy sytuacji politycznej. Poznają inne kultury, języki obce.
Studia międzynarodowe realizowane są w Poznaniu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Kierunek dostępny jest także w języku angielskim.
Stosunki międzynarodowe – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. kursy: najnowsza historia polityczna, wstęp do nauki o państwie i prawie, geografia polityczna i ekonomiczna, demografia, historia stosunków międzynarodowych, podstawy organizacji i zarządzania, polityka gospodarcza, systemy religijne współczesnego świata, międzynarodowe stosunki polityczne, międzynarodowe stosunki gospodarcze, integracja europejska, współczesne systemy polityczne, międzynarodowe stosunki kulturalne, organizacje międzynarodowe, polityka zagraniczna Polski, negocjacje i umowy międzynarodowe, a także przedmioty specjalnościowe.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu stosunków międzynarodowych?
Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się analizą, zarządzaniem i doradztwem w sprawach związanych z relacjami między państwami, organizacjami międzynarodowymi, instytucjami publicznymi oraz prywatnymi. Praca takiej osoby koncentruje się na badaniu i rozwiązywaniu problemów globalnych, negocjacjach i współpracy międzynarodowej.
Obowiązki mogą sprowadzać się do reprezentowania państwa lub organizacji w relacjach z innymi krajami, organizowania wizyt i wydarzeń dyplomatycznych, organizowania inicjatyw wspierających wymianę kulturalną, naukową lub gospodarczą między krajami.
Stosunki międzynarodowe – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- dyplomacja i stosunki konsularne
- gospodarka światowa i biznes międzynarodowy
- współpraca europejska.
W ofercie studiów drugiego stopnia znajdują się:
- Azja Południowo-Wschodnia
- Bliski Wschód
- dyplomacja i stosunki konsularne
- gospodarka światowa i biznes międzynarodowy
- współpraca europejska.
Stosunki międzynarodowe – rekrutacja w Poznaniu
Na UAM punktowany jest język polski, język obcy oraz inny dowolny przedmiot. Więcej punktów można uzyskać za wyniki maturalne z wiedzy o społeczeństwie i historii.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Stosunki międzynarodowe możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Stosunki międzynarodowe – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować przykładowo w:
- służbie dyplomatycznej i konsularnej,
- reklamie i PR,
- administracji publicznej,
- agendach organizacji międzynarodowych,
- firmach logistycznych i korporacjach transnarodowych.
Czy warto studiować Stosunki międzynarodowe w Poznaniu?
„Studiowanie na tym kierunku pozwoli na pewne i świadome poruszanie się w sprawach europejskich, a także światowych. Podczas studiów poznasz i zrozumiesz mechanizmy funkcjonowania stosunków międzynarodowych oraz gospodarki światowej. Nabędziesz umiejętności i kompetencji niezbędnych do prowadzenia negocjacji. Pomoże Ci w tym rozbudowany program nauczania języków obcych. Zdobyta wiedza otwiera przed absolwentami perspektywy pracy w środowisku międzynarodowym. Ułatwia także zrozumienie lokalnego aspektu procesów międzynarodowych.” dr hab. Natasza Lubik-Reczek, kierownik kierunku
Stosunki międzynarodowe – opinie
„WNPiD dało mi wiele nowych możliwości i przestrzeni do samorozwoju. Studiowanie na naszym wydziale to nie tylko nauka, ale przede wszystkim zabawa połączona ze zdobywaniem nowych umiejętności.” Julia Orłowska, studentka Stosunków Międzynarodowych
***
Może zainteresują Cię również studia:
Międzynarodowe stosunki gospodarcze
Stosunki i prawo międzynarodowe
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych