Architektura w Poznaniu
Architektura - studia
Architektura w Poznaniu realizowana jest na dwóch uczelniach o różnym profilu, co różnicuje charakter studiów.
To z pewnością studia dla osób szczególnie uzdolnionych, wrażliwych na piękno otoczenia, posiadających zmysł artystyczny i wyobraźnię przestrzenną, ale też predyspozycje techniczne.
Studenci poznają zagadnienia konstrukcyjne, budowlane, inżynieryjne związane z projektowaniem budynków. Poznają relacje człowiek – architektura – środowisko, przepisy prawa i procedury projektowe i budowlane, zasady kosztorysowania, konstrukcje i materiały budowlane.
Architektura realizowana jest także w języku angielskim.
Studia są dwustopniowe, kończą się tytułem inżyniera, a następnie magistra inżyniera.
Czym zajmuje się architekt?
Architekt łączy funkcjonalność z estetyką. Projektuje przestrzenie zgodnie z ich przeznaczeniem, z uwzględnieniem aspektów ekologicznych, artystycznych, użytkowych. Z pod jego ręki wychodzą projekty architektury mieszkaniowej, usługowej, rekreacyjnej, a także urbanistycznej.
Architektura – przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie studiów Politechniki Poznańskiej: geometria wykreślna z elementami matematyki, historia architektury, materiałoznawstwo, podstawy budownictwa, rysunek, malarstwo, rzeźba, podstawy projektowania architektonicznego, fizyka budowli – akustyka/oświetlenie/termika, konstrukcje budowlane, projektowanie architektury mieszkaniowej, projektowanie obiektów usługowych, geotechnika, projektowanie zieleni, projektowanie miast i osiedli.
Architektura – rekrutacja
Rekrutacja na PP odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Obowiązuje także sprawdzian uzdolnień artystycznych.
Kandydaci na UA dostarczają portfolio wykonanych przez siebie prac. Jego pozytywna weryfikacja uprawnia do uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Architekturę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Architekturze
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów to przykładowo:
- biura projektowe
- biura planowania przestrzennego
- wydziały architektury w urzędach miast czy gminy
Zdobyte kwalifikacje pozwalają na pracę w charakterze scenografa, dekoratora wnętrz, designera, grafika komputerowego, projektanta mebli, przedmiotów użytkowych.
Ile zarabia architekt?
Czy warto studiować Architekturę?
Absolwenci kierunku są przygotowani do poruszania się w przestrzeni projektowej, obejmującej tradycyjnie pojmowaną architekturę, budownictwo, inżynierię planowanie przestrzenne, projektowanie krajobrazu, design, sztukę.
Dodatkową wartością jest przebywanie w środowisku artystycznym, realizowanie wspólnych projektów, wzajemne interakcje i inspiracje.
Dyplom ukończenia studiów na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej jest podstawą do automatycznego uznania kwalifikacji zawodowych w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Okręgu Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej oraz otwiera drogę do pełnego uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu architekta w wyżej wymienionych państwach.
Architektura – opinie
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne.
Więcej o studiach artystycznych.