Biologia w Poznaniu
Biologia - studia
Studenci poznańskiej Biologii uczą się analizować, opisywać i wyjaśniać zjawiska przyrodnicze, projektować i wykonywać eksperymenty laboratoryjne i terenowe. Poznają zasady posługiwania się nowoczesną aparaturą badawczą powszechnie stosowaną w badaniach biologicznych. Zdobywają wiedzę na temat pozyskiwania i rozliczania funduszy na realizację projektów naukowych i aplikacyjnych.
Studia na Biologii realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Biologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano zajęcia: podstawy teoretyczne biologii, anatomia roślin i zwierząt, fizykochemiczne podstawy życia, ochrona dziedzictwa przyrodniczego, biochemia, biologia komórki, genetyka, ewolucja biologiczna i kulturowa człowieka, mikrobiologia, ekologia, biologia molekularna, bioinformatyka, budowa i fizjologia roślin, wirusologia, immunologia, bioetyka.
Biologię można studiować w systemie modułowym. Przedmioty podzielone są na grupy obowiązkowe i do wyboru. Pozwala to na specjalizowanie się w aspektach dotyczących zwierząt, roślin, komórek lub ekologii zgodnie z własnymi zainteresowaniami.
Czym zajmuje się biolog?
Biolog zgłębia naukę o życiu. Bada różnorodne aspekty organizmów żywych, ich struktury, funkcje, zachowania, procesy ewolucji oraz interakcji z otoczeniem. Zależnie od swojej specjalizacji może prowadzić badania nad komórkami, ich strukturami, zagadnieniami genetyki, dziedziczenia. Zajmuje się analizą procesów ekologicznych, dynamiki populacji, zagadnieniami bioróżnorodności, zanieczyszczenia środowiska czy ochroną gatunków, ekosystemów, środowiska naturalnego.
Biolodzy pracujący w dziedzinie medycyny zajmują się badaniem struktury i funkcji ludzkiego ciała, diagnozowaniem chorób, badaniem leków oraz prowadzeniem badań nad terapiami i leczeniem chorób.
Biologia w Poznaniu – rekrutacja
Kandydaci uzyskują punkty za następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny oraz do wyboru: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po studiach biologicznych
Studia na kierunku Biologia przygotowują do pracy przykładowo w:
- instytucjach naukowo-badawczych
- laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych
- przemyśle
- placówkach ochrony przyrody
- jednostkach administracji na stanowiskach wymagających przygotowania biologicznego, ośrodkach uprawy roślin i hodowli zwierząt
- monitoringu badań klinicznych
- administracji państwowej i samorządowej
- redakcjach czasopism naukowych i popularnonaukowych
- szkolnictwie (po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych).
Czy warto studiować Biologię?
Miłośnicy nauk przyrodniczych zyskają na studiach biologicznych cenną wiedzę, znajdującą zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Choćby biologia komórki, biologia rozwoju, biologia ewolucyjna i ekologia to obszary, w których w ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój. To zatem przestrzeń dla specjalistów – biologów do ciągłego prowadzenia nowych badań, znajdowania rewolucyjnych odkryć przyczyniających się poprawie życia na naszej planecie.
Studenci biologii biorą udział również w badaniach naukowych prowadzonych na Wydziale.
Studia biologiczne – opinie
Biologia jest rozwijającą się dynamicznie dziedziną nauki.
Ma duży wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów, takich jak choroby i ubóstwo, utrata różnorodności biologicznej i zmiany klimatu.
Znajomość procesów biologicznych ma istotne znaczenie w takich technologiach przemysłowych jak pozyskiwanie biogazu i biopaliw, odzyskiwanie metali z hałd czy bioremediacja zanieczyszczonych terenów.
Zarobki po Biologii
Mediana wynagrodzenia na stanowisku biolog to ok. 5400 zł brutto. Staż pracy znacząco wpływa na wysokość zarobków.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.