Inżynieria biomedyczna w Poznaniu
Inżynieria biomedyczna - studia
Studenci Inżynierii biomedycznej uczą się projektować i wytwarzać sprzęt rehabilitacyjny, aparaturę medyczną oraz stosować współczesne technologie w medycynie. Niezbędne w tym celu jest połączenie wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, mechaniki, inżynierii materiałowej, technik wytwarzania oraz obrazowania.
Praktyczny wymiar kształcenia gwarantują zajęcia projektowe i laboratoryjne.
Studia pierwszego stopnia trwają 7 semestrów, kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera.
Po nich można kontynuować kształcenie na 1,5-rocznych magisterskich studiach drugiego stopnia.
Inżynieria biomedyczna - studia
Na studiach drugiego stopnia do wyboru są specjalności:
- urządzenia medyczne i rehabilitacyjne
- inżynieria implantów i protezowania.
Inżynieria biomedyczna - przedmioty na studiach
W programie studiów na Inżynierii biomedycznej znajdą się m.in. takie przedmioty, jak: podstawy nauki o materiałach, anatomia, przetwórstwo tworzyw sztucznych, biometeriały, biofizyka, biomechanika inżynierska, materiały i implanty stomatologiczne, fizjologia z kinezjologią, rentgenografia, sprzęt rehabilitacyjny i zastosowanie medyczne. Studenci mogą też wybrać część przedmiotów zgodnie z własnymi zainteresowaniami.
W ramach specjalności podejmowane są takie zagadnienia, jak protezowanie, roboty medyczne i rehabilitacyjne, projektowanie urządzeń rehabilitacyjnych, biomechaniczne modelowanie ruchu człowieka, inżynieria ortopedyczna i rehabilitacyjna czy nowoczesne technologie biomateriałów, czy mechano i balneoterapia oraz patobiomechanika.
Kluczowe w procesie kształcenia są praktyki zawodowe. Obecnie możliwa jest ich realizacja przykładowo w takich przedsiębiorstwach, jak ALVO, Bertz Medical, Centrum Symulacji Medycznej UMP, ENforce Medical Technologies, Inovamed, Kimball Electronics Poland Sp. z o.o., LiNA Medical, MEDLINE, Medical Partner, Stanley - Centrum Medyczne.
Inżynieria biomedyczna w Poznaniu – rekrutacja
Politechnika Poznańska rekrutuje w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru: biologii, chemii, fizyki, informatyki lub egzaminu zawodowego (jeśli jest to wynik korzystniejszy).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię biomedyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria biomedyczna - opinie
Zabacz więcej o kierunku Inżynieria biomedyczna w Poznaniu:
Inżynieria biomedyczna w Poznaniu – praca po studiach
Absolwenci są specjalistami, przygotowanymi do wykonywania wszelkich zadań inżynierskich w zakresie rozwiązań technicznych dla medycyny. Zapotrzebowanie na ich wiedzę wzrasta, gdyż poprawa jakości życia ma kluczowe znaczenie dla społeczeństwa.
Dotyczy to m.in.:
- projektowania i wytwarzania protez i implantów
- wytwarzania urządzeń i pomocy rehabilitacyjnych
- stosowania nanomateriałów na potrzeby medycyny
- konstruowania urządzeń medycznych stosowanych w treningu sportowym, rehabilitacji, pielęgnacji
- wytwarzania aparatury medycznej
- projektowania i realizacji systemów informatycznych dla medycyny
- prowadzenia badań naukowych i świadczenia usług doradczych i konsultingowych
Czy warto studiować Inżynierię biomedyczną?
Jeśli interesujesz się zarówno naukami przyrodniczymi, jak i technologią, inżynieria biomedyczna może być atrakcyjną opcją. Połączy ona aspekty biologii, medycyny i inżynierii, co może być fascynujące dla osób zainteresowanych obiema dziedzinami.
Ze względu na dynamiczny charakter branży biomedycznej i stały rozwój technologii medycznych, absolwenci inżynierii biomedycznej często mają dobre szanse na znalezienie pracy w różnych sektorach związanych z opieką zdrowotną.
Zarobki inżynierów biomedycznych
Mediana zarobków inżyniera biomedycznego wynosi ponad 5000 zł brutto. Oznacza to, że połowa zatrudnionych na tym zawodzie zarabia więcej, a druga połowa mniej.
To oczywiście dane statystyczne. Faktyczna wysokość wynagrodzenia zależy od specjalizacji, posiadanego doświadczenia, miejsca zatrudnienia i zajmowanego stanowiska.
***
Może zainteresują Cię kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
Sprawdź inne kierunki techniczne
Dowiedz się więcej o studiach technicznych