Kierunek lekarski w Poznaniu
Studia medyczne
Lekarz to zawód szczególny. Wymaga zdobycia ogromnej, drobiazgowej wiedzy, która podlega nieustającemu uzupełnianiu. „Klientem” lekarza jest zawsze człowiek ze swoją słabością, chorobą, kalectwem. Chciałoby się więc, aby osoba, której powierzamy nasze zdrowie cechowała się wielką empatią, cierpliwością i odpowiedzialnością. Kierunek lekarski to niewątpliwie studia prestiżowe, na które dostają się najlepsi.
Czy warto studiować medycynę?
Jeśli twoim marzeniem jest praca lekarza dowolnej specjalizacji, chcesz pomagać innych, niestraszny Ci widok osób chorych i cierpiących, studia medyczne są jedyną droga uzyskania uprawnień do zawodu. Studia są bardzo trudne, wymagające, zarobki w pierwszych latach pracy zdecydowanie niesatysfakcjonujące. Niemniej po osiągnięciu odpowiednich kwalifikacji i stabilności zawodowej praca lekarza z pewnością daje satysfakcję i gwarantuje solidne wynagrodzenie.
Poza tym zawód lekarza daje gwarancję zatrudnienie - nie ma wątpliwości, że ludzie będą zawsze chorować i potrzebować porady i pomocy lekarskiej.
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdą się m.in. takie przedmioty, jak: anatomia prawidłowa, biofizyka, historia medycyny, chemia, biochemia, pierwsza pomoc, histologia z embriologią i elementami cytofizjologii, podstawy biologii molekularnej, etyka lekarska, psychologia lekarska, fizjologia, anatomia radiologiczna, farmakologia i toksykologia, patomorfologia, genetyka, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne.
Medycyna - specjalizacje
Po odbyciu 13-miesięcznego stażu podyplomowego kolejnym etapem jest ukończenie specjalizacji, przykładowo z zakresu chirurgii, pediatrii, ortopedii, neurologii, reumatologii, ginekologii, urologii, alergologii, onkologii, okulistyki, medycyny rodzinnej, sportowej, kardiologii, hematologii, psychiatrii czy wielu, wielu innych.
Kierunek lekarski - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z przedmiotów: biologia oraz do wyboru chemia lub fizyka, zdawanych na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na medycynę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Ile kosztują studia?
Niestacjonarne studia na kierunku lekarskim kosztują rocznie 32 000 zł.
Praca po medycynie
Lekarze medycyny zatrudniani są w przychodniach, klinikach, szpitalach, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacji, gabinetach lekarskich, hospicjach, stacjach pogotowia ratunkowego czy placówkach naukowo-badawczych, mogą się realizować w pracy naukowej.
Ile zarabia lekarz?
Najgorzej zarabiają lekarze w trakcie specjalizacji.
Wynagrodzenia w państwowych placówkach nie są niestety wysokie, ale w prywatnych klinikach sięgają kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Mediana zarobków lekarza rodzinnego to ok. 10 000 zł. Podobne wynagrodzenie może uzyskać lekarz pediatra.
Czy warto studiować medycynę?
Szukajcie odpowiedzi w poniższym filmie:
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: