Elektroradiologia w Poznaniu
Elektroradiologia – studia w Poznaniu
Studenci kierunku uczą się diagnozować stany chorobowe i ich objawy radiologiczne. Poznają budowę aparatury diagnostycznej, takiej jak tomograf komputerowy, urządzenia rezonansu magnetycznego i pozytonowa tomografia emisyjna, urządzenia do diagnostyki izotopowej oraz konwencjonalna aparatura rentgenowska.
Elektroradiologia realizowana jest w Poznaniu na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się elektroradiolog?
Elektroradiolog w swojej pracy jest odpowiedzialny za obsługę aparatury radiodiagnostycznej, radioterapeutycznej i elektromedycznej. Wykonuje badania radiologiczne, takie jak rentgen, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, mammografia.
Obsługuje i konserwuje urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne, dokonuje kalibracja sprzętu, aby zapewnić najwyższą jakość badań.
Elektroradiologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in.: anatomia prawidłowa człowieka, aparatura elektromedyczna, biochemia, podstawy fizyki i techniki, diagnostyka elektromedyczna - wskazania kliniczne, zasady pomiarów i analiza błędów w rentgenodiagnostyce, anatomia radiologiczna, fizjologia, medycyna nuklearna, promieniowanie jonizujące w medycynie, radiofarmakologia, rentgenografia, aparatura w medycynie nuklearnej, nauka zawodu w zakresie radioterapii akceleratorowej/rezonansu magnetycznego/tomografii komputerowej/radiologii ogólnej/radiologii urazowej, radiobiologia, dozymetria promieniowania jonizującego, terapia izotopowa, ochrona radiologiczna, radiobiologia w radioterapii.
Elektroradiologia – rekrutacja w Poznaniu
Podczas naboru punktowane są wyniki maturalne z biologii lub fizyki/fizyki i astronomii.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Elektroradiologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Elektroradiologia – praca po studiach
Absolwenci kierunku posiadają wiedzę i umiejętności do pracy przykładowo w:
- zakładach radiologii,
- zakładach radioterapii,
- zakładach medycyny nuklearnej,
- pracowniach EKG, EEG, EMG,
- pracowniach rezonansu magnetycznego,
- pracowniach angiografii, elektroradiografii, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej,
- inspekcji ochrony radiologicznej.
Czy warto studiować Elekroradiologię?
Badania obrazowe dostarczają kluczowych informacji, które pomagają lekarzom w rozpoznawaniu chorób i monitorowaniu ich przebiegu. Specjalista z tego zakresu uczestniczy w procesie diagnozowania i leczenia wymagających schorzeń. Praca może przynosić wiele satysfakcji, bezpośrednio przekładać się na zdrowie i samopoczucie pacjenta.
Elektroradiolog to zawód o dużym znaczeniu w medycynie, szczególnie w erze zaawansowanych technologii diagnostycznych i terapeutycznych.
Elektroradiologia – opinia
Dowiedz się więcej o kierunku w krótkim podcaście:
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
Systemy diagnostyczne w medycynie
Chemia jądrowa i radiofarmaceutyki
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik