Geografia w Poznaniu
Geografia – studia w Poznaniu
Studia na Geografii łączą elementy nauk przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych. Studenci poznają procesy i zjawiska fizyczne oraz społeczne występujące w środowisku przyrodniczym. Uczą się stosować specjalistyczne oprogramowania systemów informacji geograficznej umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę baz danych.
Geografia w Poznaniu dostępna jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geografia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: podstawy geografii, kartografia i topografia, systemy informacji geograficznej, geomorfologia, meteorologia i klimatologia, hydrologia i oceanografia, systemy informacji geograficznej, geografia ludności i osadnictwa, geografia polityczna, geologia, geografia rolnictwa, gleboznawstwo i geografia gleb, regionalna geografia fizyczna Polski, metody teledetekcji w geografii, geografia przemysłu, ekonomia i przedsiębiorczość, gospodarka i planowanie przestrzenne, podstawy kształtowania i ochrony środowiska.
Czym się zajmuje geograf?
Do zadań specjalisty z tej dziedziny może należeć przygotowywanie i analizowanie opracowań kartograficznych uwzględniających elementy środowiska geograficznego, zachodzące w nim procesy przyrodnicze, społeczno-gospodarcze, kulturowe, polityczne. Może prowadzić monitoring środowiska przyrodniczego, wykorzystując nowoczesne rozwiązania w zakresie pozyskiwania informacji geograficznej z użyciem dronów, wysokorozdzielczej fotografii i rejestracji filmowej. Podejmuje odpowiednie działania na rzecz zachowania równowagi ekologicznej i ochrony zasobów. Korzysta ze specjalistycznego oprogramowania w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
Geografia – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- ekologia miasta
- geoanaliza społeczno-ekonomiczna
- geo-grafika
- hydrologia, meteorologia i klimatologia.
Geografia – rekrutacja w Poznaniu
Nabór na kierunek odbywa się w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: geografia, biologia, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geografia – praca po studiach
Potencjalne miejsca, gdzie zatrudnieni mogą być absolwenci kierunku, to:
- firmy zajmujące się monitoringiem środowiska i zasobów naturalnych
- firmy zajmujące się tworzeniem systemów informacji przestrzennej
- firmy zajmujące się doradztwem i usługami analitycznymi z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej
- jednostki administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli
- instytucje naukowo-badawcze
- instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym, gospodarką wodną i ekologią
- instytucje kultury i związane z ochroną przyrody
- organizacje zajmujące się promocją dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego
- wydawnictwa naukowe, popularno-naukowe i edukacyjne
- szkolnictwo podstawowe oraz instytucje związane z edukacją.
Zarobki po Geografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Geografię?
Geografia łączy różne dziedziny nauki, co pozwala na holistyczne podejście do problemów badawczych. Studiowanie tej dziedziny pozwala uzyskać cenione na rynku pracy umiejętności, takie jak obsługa systemów informacji geograficznej oraz narzędzi teledetekcji.
Specjaliści z zakresu geografii mogą uczestniczyć w istotnych społecznie działaniach, jak choćby tworzenie polityk i strategii rozwoju regionalnego i urbanistycznego.
Geografia – opinie
Jeśli masz pasję do zrozumienia i rozwiązywania problemów związanych z przestrzenią, środowiskiem i społeczeństwem, studia geograficzne mogą być dla Ciebie bardzo wartościowe. Ważne jest jednak, aby aktywnie zdobywać doświadczenie praktyczne i rozważyć dalszą edukację lub specjalizację, aby zwiększyć swoje szanse zawodowe.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.