Geoinformacja w Poznaniu
Geoinformacja – studia
Studenci uczą się przeprowadzania analizy przestrzennej, tworzenia baz danych, geowizualizacji, modelowania i wykonywania symulacji, obsługi dronów. Uczestniczą w zajęciach terenowych i laboratoryjnych – w wirtualnej rzeczywistości.
Geoinformacja powiązana jest z systemem informacji geograficznej (GIS). Bazuje na wiedzy z zakresu geografii, informatyki i matematyki. Predyspozycje i zainteresowania w tych obszarach będą istotne przy wyborze tego kierunku.
Geoinformacja - specjalności
Studia pierwszego stopnia na kierunku Geoinformacja trwają siedem semestrów, odbywają się bez podziału na specjalności, absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Na studiach drugiego stopnia realizowane są specjalności:
- geoinformatyka
- infrastruktura krytyczna
Geoinformację można studiować także jako specjalność na kierunku Geografia. Są to studia drugiego stopnia.
Czym zajmuje się geoinformatyk?
Dowiedz się więcej w krótkim filmie:
Geoinformacja - przedmioty na studiach
Wśród treści programowych znajdą się m.in.: analiza geoinformacyjna, analiza i wizualizacja danych 3D, modelowanie systemów przyrodniczych, wykorzystanie dronów w badaniach środowiska przyrodniczego, teledetekcja obszarów zurbanizowanych, bazy danych przestrzennych, kartografia internetowa, programowanie w środowisku aplikacji GIS.
Geoinformacja w Poznaniu – rekrutacja
Podczas rekrutacji punktowany jest język obcy oraz jeden przedmiot, który należy wybrać spośród: geografia, biologia, fizyka, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Wyższe przeliczniki stosowane są dla przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geoinformację możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geoinformacja – praca po studiach
Geoinformacja znajduje zastosowanie w różnorodnych dziedzinach działalności człowieka. Dlatego też absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie przykładowo:
- na różnych szczeblach administracji samorządowej,
- w wydziałach i departamentach geodezji, geologii, ochrony środowiska, gospodarki wodnej, gospodarki przestrzennej, architektury, urbanistyki, demografii itp.,
- w instytucjach ochrony środowiska i firmach turystycznych,
- w laboratoriach i stacjach badania środowiska przyrodniczego, służbach ochrony przyrody (parki narodowe i krajobrazowe),
- w służbach, zakładach i firmach komunalnych, usługowych i o różnym profilu gospodarczym,
- w służbach państwowych i ratowniczych,
- w instytucjach i firmach wytwarzających dane monitoringowe o środowisku przyrodniczym o zróżnicowanym zasięgu przestrzennym i czasowym,
- w firmach kartograficznych i wydawnictwach,
- w biurach badania opinii społecznych.
Czy warto studiować Geoinformację?
Jeśli chcesz poznać i w przyszłości wykorzystywać nowoczesne technologie, mające zastosowanie w odniesieniu do zasobów przyrodniczych, te studia będą odpowiednim wyborem.
Geoinformacja jest dziedziną, która dynamicznie się rozwija. Nowe technologie, takie jak zdalne sensing, analiza big data czy technologie nawigacyjne, otwierają nowe możliwości i wyzwania dla specjalistów z tej dziedziny.
Geoinformacja - opinie
***
Może zainteresują Cię inne kierunki łączące zagadnienia geografii, lokalizacji satelitarnej i informatyki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Geoinformatyka i techniki satelitarne
Geoinformatyka i geologia środowiska
Zobacz inne kierunki geograficzno-przyrodnicze
Dowiedz się o studiach geograficzno-przyrodniczych