Rolnictwo w Poznaniu
Rolnictwo – studia
Studenci rolnictwa poznają nowoczesne technologie znajdujące zastosowane w produkcji rolniczej. Zapoznają się z zasadami zielonej ekonomii, uzyskują wiedzę o metodach uzyskiwania plonów o wysokiej jakości, ochronie środowiska, zachowaniu bioróżnorodności oraz innowacyjnych rozwiązaniach i cyfryzacji w rolnictwie.
Studia realizowane są na poziomie inżynierskim oraz magisterskim w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Czym zajmuje się rolnik?
Rolnik prowadzi gospodarstwo – uprawia rolę, ogród, sad, hoduje zwierzęta gospodarskie. Jego zadaniem jest dobór odpowiednich roślin, przygotowanie gruntów, przestrzeganie terminów wegetacji roślin, ich nawożenie, pielęgnowanie upraw, zbiór plonów, opiekowanie się hodowanymi zwierzętami. Do tego celu wykorzystuje specjalistyczne maszyny, urządzenia, rozwiązania informatyczne, aplikacje.
Rolnictwo – rekrutacja
Kandydaci na Rolnictwo otrzymują punkty rekrutacyjne za wyniki maturalne z języka polskiego i języka obcego oraz wybranego przedmiotu kierunkowego: biologii, chemii, informatyki lub matematyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Rolnictwo na innych uczelniach możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia rolnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Rolnictwo – przedmioty na studiach
W programie studiów na Rolnictwie znajdą się m.in.: fizyka z elementami biofizyki, genetyka, morfologia i systematyka roślin, gleboznawstwo, biochemia, fizjologia roślin, mikrobiologia, chów zwierząt, fizjologia zwierząt, agrometeorologia, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, hodowla roślin, technika rolnicza, siedliskowe podstawy produkcji roślinnej, chemia rolna, agroekologia, gospodarka wodna, rolnictwo na świecie, etologia zwierząt, herbologia, biologia i uprawa roślin zbożowych, biotechnologia, systemy rolnictwa.
Rolnictwo – specjalizacje
Studenci studiów drugiego stopnia mogą rozwijać swoje zainteresowania w ramach specjalizacji:
- uprawa roli i roślin
- łąkarstwo
- mikrobiologia
- gleboznawstwo
- genetyka i hodowla roślin
- chemia rolna
Praca po Rolnictwie
Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie przykładowo w:
- gospodarstwach rolnych
- koncernach fitofarmaceutycznych
- koncernach nawozowych
- firmach z branży produkcji materiału siewnego i hodowli roślin
- firmach dystrybuujących środki ochrony roślin, nawozy i materiał siewny
- doradztwie rolniczym
- administracji państwowej i samorządowej.
Zajmują się także prowadzeniem działalności gospodarczej związanej z u sługami, handlem i produkcją rolną.
Czy warto studiować rolnictwo?
Ile zarabia rolnik?
Według danych analitycznych indywidualnych gospodarstw rolnych średnie zarobki z 1 ha to ok. 4000 zł brutto. Obliczenia dla gospodarstw 100-hektarowych to przedział 25-50 tysięcy euro rocznie. Znaczne różnice wynikają z wielkości plonów, posiadanej ziemi czy zaawansowania technologicznego gospodarstwa.
Rolnictwo - opinie
***
Może również zainteresują Was kierunki:
Produkcja i przetwórstwo surowców rolniczych
Przeczytaj więcej to studiach biologiczno-przyrodniczych
Jakie uczelnie w Poznaniu oferują kierunek rolnictwo
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl