Technologia żywności i żywienie człowieka we Wrocławiu
Technologia żywności - studia
Studenci kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka zdobywają wiedzę z zakresu chemii, mikrobiologii i biotechnologii żywności, oceny jakości surowców, sposobów ich przechowywania i przetwarzania w różnych branżach przemysłu spożywczego.
Poznają zasady żywienia człowieka, zarządzania jakością produktów żywnościowych, organizacji i zarządzania przedsiębiorstwami oraz marketingu.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się technolog żywności?
Specjalista z tej dziedziny zna właściwości surowców i produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wykorzystując nowe, przyjazne środowisku technologie opracowuje nowe produkty żywnościowe.
Zajmuje się projektowaniem linii technologicznych, doborem aparatury, wyborem materiałów do produkcji i utrwalania żywności. Może być odpowiedzialny za analizę jakości żywności czy zagrożeń na poszczególnych etapach produkcji.
Technolog żywności projektuje eksperymenty badawcze z zastosowaniem nowoczesnych metod analitycznych, technik i narzędzi matematycznych.
Może zajmować się opracowywaniem opakowań produktów żywnościowych.
Technologia żywności – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje przykładowo takie kursy: biochemia, chemia fizyczna, mikrobiologia ogólna i żywności, chemia żywności, dodatki do żywności, utrwalanie i przetwarzanie surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, metody oceny jakości żywności, zasady żywienia człowieka, higiena i toksykologia żywności, zarządzanie jakością i bezpieczeństwo żywności, projektowanie technologiczne, marketing i rachunkowość, opakowania żywności, technologia tłuszczów roślinnych/drobiu i jaj/owoców i warzyw/mleczarstwa, elementy prawa żywnościowego.
Studenci odbywają także zajęcia laboratoryjne.
Technologia żywności – rekrutacja
Kandydaci zdobywają punkty rekrutacyjne z przeliczenia wyników matury. Pod uwagę brane są przedmioty: język polski, język obcy oraz jeden do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Zamiast przedmiotu do wyboru uwzględniony może być wynik na dyplomie zawodowym/dyplomie kwalifikacji zawodowych uzyskany w zawodach: technik technologii żywności, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik przetwórstwa mleczarskiego, technologii chemicznej.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię żywności i żywienie człowieka możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia żywności – praca po studiach
Zdobyte w toku studiów kompetencje pozwalają na podjęcie pracy przykładowo w:
- zakładach przemysłu spożywczego i fermentacyjnego,
- zakładach żywienia zbiorowego i gastronomii,
- laboratoriach badań żywności, wody,
- stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
- placówkach badawczych.
Czy warto studiować Technologię żywności?
Kształcenie na tym kierunku pozwala zdobyć wiedzę na temat przetwarzania żywności i technologii produkcji, z nowoczesnym i innowacyjnym podejściem biznesowym do prowadzenia przedsiębiorstw. Jakość żywności, sposoby jej przechowywania, transportowania nabrały dużego znaczenia. Chcemy odżywiać się zdrowo, bezpiecznie, kupować produkty spożywcze ze sprawdzonego źródła, powstałe w kontrolowanych warunkach i z zachowaniem zrównoważonego rozwoju.
Wykształcenie inżynierskie w tym zakresie poszerza możliwości zawodowe. Branża spożywcza nieustannie się rozwija. Studia na Technologii żywności i żywieniu człowieka mogą zapewnić solidne podstawy do podjęcia pracy w różnych dziedzinach, takich jak produkcja, zarządzanie jakością, badania i rozwój czy regulacje żywnościowe.
Zarobki po technologii żywności
Wysokość wynagrodzenia może mocno różnić się zależnie od posiadanego doświadczenia, zajmowanego stanowiska, miejsca pracy i formy zatrudnienia. Przykładowe przedziały zarobków deklarowanych w ofertach pracy dla technologów żywności to od 4000 zł do 13000 zł netto.
Technologia żywności – opinie
Studia te będą z pewnością odpowiednie dla osób lubiących nowinki technologiczne ale też zainteresowanych zagadnieniami zdrowej żywności, bezpieczeństwa jej przygotowywania i przechowywania.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z żywieniem człowieka:
Żywienie człowieka i dietoterapia
Technologia i organizacja gastronomii
Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności
Analityka produktów spożywczych
Żywienie człowieka i ocena żywności
Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności
Bioinżynieria produkcji żywności
Analiza żywności i żywienie człowieka
Projektowanie żywności niskoprzetworzonej
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.