Energetyka w Poznaniu
Energetyka - studia
W Poznaniu dostępnych jest kilka kierunków z obszaru energetyki. Wybrać można Energetykę na studiach pierwszego stopnia.
Osoby kontynuujące kształcenie na studiach magisterskich mogą zdecydować się na Elektroenergetykę lub Energetykę przemysłową i odnawialną.
Studiowanie energetyki pozwala zrozumieć mechanizmy i technologie, które leżą u podstaw produkcji i zarządzania energią, co jest niezwykle istotne dla zaspokojenia rosnących potrzeb energetycznych.
Studia z zakresu energetyki pozwalają zgłębić tematykę odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i technologii, które mogą przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.
Energetyka - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in. takie przedmioty: informatyka, matematyka, grafika inżynierska, podstawy elektrotechniki i elektroniki, termodynamika techniczna, podstawy energetyki cieplnej, technologie i maszyny energetyczne, energetyka jądrowa, gospodarka i systemy energetyczne, odnawialne źródła w energetyce, paliwa i przetwarzanie energii, podstawy elektroenergetyki, ochrona środowiska w energetyce, przesył energii elektrycznej, technika wysokich napięć.
Energetyka w Poznaniu - specjalności
Na poszczególnych kierunkach dostępne są ścieżki kształcenia:
Energetyka:
- cieplna energetyka przemysłowa
- elektroenergetyka
- ekologiczne źródła energii elektrycznej
- energetyka jądrowa
- zrównoważony rozwój energetyki
Elektroenergetyka:
- inteligentne sieci dystrybucyjne
- użytkowanie energii elektrycznej
- źródła odnawialne i magazynowanie energii
Energetyka przemysłowa i odnawialna:
- energetyka cieplna i odnawialna
- technologie gazowe i energetyka odnawialna
Energetyka w Poznaniu – rekrutacja
Rekrutacja na studia pierwszego stopnia odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z matematyki, języka polskiego oraz języka obcego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z energetyką możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Energetyka – praca
Absolwenci kierunku mogą pracować m.in. w:
- elektrowniach,
- elektrociepłowniach,
- zakładach przesyłu i dystrybucji energii,
- przedsiębiorstwach energetyki odnawialnej.
Zajmują się projektowaniem urządzeń i systemów energetycznych oraz diagnostycznych, pozyskiwaniem energii z zasobów odnawialnych.
Energetyka - opinie
Czy warto studiować Energetykę?
Poszukiwanie ekologicznych źródeł energii, wykorzystanie energii odnawialnej, nowoczesne technologie w zakresie w zakresie energetyki to kluczowe zagadnienia współczesnej gospodarki. Studia na Energetyce mają na celu wykształcić specjalistów-inżynierów gotowych sprostać problemom z tej dziedziny, świadomych potrzeb środowiska w odniesieniu do pozyskiwania i przesyłu energii.
Energetyka to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, w której dokonują się liczne innowacje technologiczne. Studiowanie energetyki umożliwia poznanie najnowszych trendów i technologii, takich jak energie odnawialne, magazynowanie energii, sieci inteligentne czy elektromobilność. Wiedza na ten temat może otworzyć drzwi do pracy w sektorze, który rozwija się w szybkim tempie.
Ile zarabia energetyk?
Mediana wynagrodzeń energetyków to nieco ponad 5000 zł netto. Według statystyk 25% przedstawicieli tej branży zarabia ponad 6500 zł.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Energetyka odnawialna i zarządzanie energią
Technologie energetyki odnawialnej
Mechanika i budowa maszyn energetycznych
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Poznaj inne kierunki techniczne
Przeczytaj o studiach inżynierskich i technicznych