Inżynieria środowiska w Poznaniu
Inżynieria środowiska – studia w Poznaniu
Studenci Inżynierii środowiska uczą się projektowania, wykonawstwa i eksploatacji systemów melioracyjnych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, urządzeń i budowli wodnych, składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków, instalacji wewnętrznych budynków, zabezpieczeń przed zagrożeniami powodzią i suszą, a także regulacji cieków.
Poznają zasady sporządzania ocen oddziaływania na środowisko, ochrony siedlisk przed zagrożeniami związanymi z gospodarczą działalnością człowieka, tworzenia optymalnych warunków produkcji rolniczej i leśnej.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Zadaniem inżyniera środowiska jest dążenie do ograniczania negatywnych skutków działalności człowieka przy jednoczesnym zapewnieniu ludziom komfortu życia z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Odnosi się to zarówno do mieszkania czy biura, gdzie potrzebujemy wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, kanalizacji oraz wody jak i całych osiedli i miast, którym trzeba zapewnić dostawy wody, odbiór ścieków i odpadów oraz dostarczanie energii.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in. takie przedmioty: biologia środowiska, rysunek techniczny i CAD w instalacjach, podstawy geodezji, chemia środowiska, instalacje sanitarne i pożarowe, materiałoznawstwo, technika cieplna, budownictwo i konstrukcje inżynierskie, zaopatrzenie w wodę, fizyka cieplna budowli, technologia wody, gazownictwo, ogrzewnictwo, planowanie przestrzenne i zarządzanie infrastrukturą komunalną, wentylacja, kanalizacja, technologia ścieków, gospodarka odpadowa, gospodarka energetyczna, klimatyzacja, gospodarka wodna z meteorologią.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Poznaniu
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru biologii, chemii, fizyki lub informatyki (na UPP również geografii), alternatywnie wskazać można ocenę na dyplomie zawodowym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci Inżynierii środowiska zatrudniani są przykładowo w:
- instytucjach związanych z zarządzaniem środowiskiem
- biurach projektowych
- przedsiębiorstwach energetyki cieplnej, wodociągowej, gazowniczej
- ośrodkach badań i kontroli środowiska
- administracji publicznej
- instytucjach świadczących usługi komunalne
- firmach konsultingowych
- przedsiębiorstwach wykonawczo-budowlanych i instalacyjnych.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska w Poznaniu?
W dobie świadomego i zrównoważonego korzystania z zasobów, wspierającego energetykę przyszłości, kształtowanie środowiska wymaga nowoczesnych rozwiązań inżynierskich.
Studia posiadają Europejski Certyfikat Jakości EUR-ACE® Label.
Absolwenci kierunku mogą ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej, hydrotechnicznej oraz konstrukcyjno-budowlanej.
Inżynieria środowiska – opinie
Kierunek będzie odpowiedni dla osób o predyspozycjach technicznych, zainteresowanych przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi.
Dowiedz się więcej o Inżynierii środowiska w Poznaniu:
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Poznaniu oferują kierunek inżynieria środowiska
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl