Chemia w Poznaniu
Chemia - studia
Kierunki chemiczne to studia ścisłe. Wymagają od kandydatów dużego zaangażowania, zacięcia laboratoryjnego, umysłu analitycznego. Należy mieć na uwadze, że zarówno w trakcie studiów, jak i przyszłej pracy nieunikniony będzie kontakt z odczynnikami, różnorodnymi substancjami, które mogą nie być obojętne dla zdrowia, wywoływać uczulenia, podrażnienia. Osoby wrażliwe, o skłonnościach do alergii powinny rozważyć zasadność takiej ścieżki kształcenia i pracy.
W Poznaniu dostępne są inne kierunki z obszaru chemii: Chemia aplikacyjna, Chemistry, Chemia materiałowa, Inżynieria chemiczna i procesowa, Technologia chemiczna.
Czym zajmuje się chemik?
Chemik to specjalista, który zajmuje się badaniem, analizą i zrozumieniem struktury, właściwości i reakcji chemicznych różnych substancji. Ich praca może być zróżnicowana i obejmować wiele różnych obszarów. W zależności od swojej specjalizacji, chemicy wykorzystują różne techniki i metody, takie jak analiza spektroskopowa, chromatografia, mikroskopia, modelowanie molekularne, przemysłowe reaktory chemiczne i wiele innych. Praca chemika jest istotna dla rozwoju nauki i technologii, a także przyczynia się do wielu aspektów naszego codziennego życia, od produkcji leków po tworzenie nowoczesnych materiałów i technologii.
Chemia w Poznaniu - specjalności
Na poznańskiej Chemii wybrać można:
- analityka chemiczna
- chemia biologiczna
- chemia kosmetyczna
- chemia materiałowa
- chemia ogólna
- chemia sądowa
- synteza i analiza chemiczna
- general chemistry
- nauczanie chemii i fizyki
Chemia - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przedmioty ogólne: podstawy chemii, podstawy chemii analitycznej, podstawy chemii organicznej, podstawy chemii nieorganicznej, podstawy chemii fizycznej, podstawy chemii instrumentalnej, podstawy technologii chemicznej oraz specjalnościowe, np.: metody spektralne, monitoring środowiska, krystalochemia organiczna, chemia bioanalityczna, preparatyka kosmetyczna, chemia ciała stałego, toksykologia sądowa.
Chemia w Poznaniu – rekrutacja
W przypadku studiów uniwersyteckich oprócz języka polskiego i języka obcego kandydaci wybierają jeden przedmiot spośród: chemia, fizyka, biologia, geografia, matematyka.
Na Politechnice Poznańskiej punktowana jest matematyka, język polski, język obcy oraz przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia – perspektywy pracy
Absolwenci kierunków chemicznych, zależnie od profilu ukończonej uczelni oraz wybranej specjalności, zatrudniani są przykładowo w:
- laboratoriach
- szkolnictwie
- przemyśle kosmetycznym
- przemyśle chemicznym
- instytutach naukowo-badawczych
Studia na Chemii - opinie
Zarobki po Chemii
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków chemików to nieco ponad 4000 netto. To oznacza, że połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia mniej, a druga połowa więcej od wskazanej kwoty. Statystycznie 25% chemików zarabia więcej niż 5000 zł netto.
Czy warto studiować Chemię?
Studiowanie chemii może być wartościowym wyborem dla wielu osób, zwłaszcza dla tych, którzy są zainteresowani naukami ścisłymi i mają pasję do odkrywania i zrozumienia struktury, właściwości oraz reakcji chemicznych. Chemia jest fundamentalną dziedziną nauki, która przyczynia się do rozwoju technologii w wielu dziedzinach, takich jak farmacja, materiałoznawstwo, energetyka, ochrona środowiska i wiele innych. Osoby z wykształceniem w chemii mają szansę wprowadzania innowacji i przyczyniania się do postępu technologicznego.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe