Geologia w Poznaniu
Geologia – studia w Poznaniu
Studenci Geologii zdobywają wiedzę z zakresu nauk geologicznych, geologii inżynierskiej, geotechniki i inżynierskiego rozpoznania podłoża, hydrogeologii, eksploatacji wód podziemnych i modelowania ich przepływów, paleontologii i stratygrafii, mineralogii i petrologii, geologii strukturalnej, sedymentologii, geologii regionalnej Polski. Poznają procesy kształtujące naszą planetę oraz ich wpływ na życie codzienne człowieka.
Uczą się rozpoznawania, dokumentowania oraz eksploatowania wód podziemnych, a także badania podłoża budowlanego i interakcji pomiędzy konstrukcjami inżynierskimi a gruntem. Zapoznają się ze specjalistycznymi programami komputerowymi, zdobywają umiejętność oceny stanu środowiska gruntowo-wodnego i skutków wpływu człowieka.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Na pierwszym stopniu można wybrać 3-letni cykl kończący się tytułem licencjata lub 3,5 letnie studia inżynierskie.
Geologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano kursy: historia życia na Ziemi, wstęp do kartografii i GIS, mineralogia, sedymentologia, geologia dynamiczna, geologia złożowa, geozagrożenia, procesy glacjalne, ochrona środowiska geologicznego, geologia dynamiczna, geodezja, specjalistyczna pracownia komputerowa (m. in. nauka pracy w środowisku: AUTO-Cad, GIS, GEO5, BIM), hydrogeologia, ujęcia wód podziemnych, zagrożenia powodziowe, kartowanie geologiczno-inżynierskie, budownictwo ogólne, podstawy interpretacji geotechnicznych badań in situ.
Duży udział w programie studiów licencjackich stanowią ćwiczenia terenowe, realizowane w odsłonięciach, jak i czynnych kopalniach. Realizowane są w różnych częściach kraju: od wybrzeża Bałtyku poprzez Niż Polski po Sudety i Góry Świętokrzyskie i okolice Krakowa.
Czym zajmuje się geolog?
Geolodzy analizują skład chemiczny skał i minerałów, identyfikując ich składniki chemiczne oraz strukturę krystaliczną. Badają także powstawanie i ewolucję minerałów w różnych warunkach geologicznych. Badają strukturę geologiczną Ziemi, w tym budowę skał, warstwowość skorupy ziemskiej oraz ruchy tektoniczne. Analizują także złoża złóż kopalin i formacje geologiczne, takie jak góry, doliny czy płyty tektoniczne.
Geolodzy prowadzą badania dla potrzeb przemysłu wydobywczego, energetycznego, budowlanego oraz inżynierii środowiska. Pomagają w identyfikacji i ocenie zasobów naturalnych, planowaniu i monitorowaniu projektów inżynieryjnych oraz analizie wpływu działalności przemysłowej na środowisko naturalne.
Pomagają w identyfikacji obszarów zagrożonych katastrofami naturalnymi oraz opracowują strategie ochrony i zrównoważonego rozwoju.
Geologia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępne są specjalności:
- geologia inżynierska i hydrogeologia
- geologia stosowana Niżu Polskiego
- geologia stratygraficzno-poszukiwawcza
- geozagrożenia.
Geologia – rekrutacja w Poznaniu
Podczas naboru punktowany jest język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot wybrany spośród: geografia, biologia, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, matematyka lub wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geologia – praca po studiach
Absolwent kierunku jest specjalistą na stale rozwijającym się rynku usług geologicznych. Może pracować przykładowo w:
- firmach geologicznych, geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych
- przedsiębiorstwach poszukiwawczych i wydobywczych
- jednostkach administracji publicznej różnego szczebla zajmujących się wykorzystaniem surowców naturalnych i ochroną środowiska przyrodniczego
- firmach zajmujących się drogownictwem
- zakładach górniczych
- instytutach badawczych
- firmach regionalnych.
Zarobki po Geologii
Analizując oferty pracy osób z wykształceniem geologicznym zarobki wahają się w przedziale od 4500 do 14 000 zł brutto zależnie od zakresu obowiązków i rodzaju umowy.
Geologia – opinie
Ukończenie studiów na geologii i odbycie odpowiedniej praktyki zawodowej umożliwia ubieganie się o uzyskanie uprawnień geologicznych, czyli potwierdzenie kwalifikacji pozwalających na samodzielne wykonywanie, dozorowania i kierowanie pracami geologicznymi – np. przy poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż kopalin, wykonywaniu prac kartografii geologicznej, poszukiwaniu i rozpoznawaniu zasobów wód podziemnych, określaniu warunków geologiczno-inżynierskich (kategorie I-VIII i XIII).
Czy warto studiować Geologię?
Studia geologiczne często obejmują pracę terenową i podróże do różnych regionów geograficznych, co może być fascynujące dla osób lubiących odkrywanie nowych miejsc i pracę na świeżym powietrzu.
Wiedza geologiczna jest niezbędna do zrozumienia i eksploatacji zasobów naturalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny czy surowce mineralne. Studia geologiczne mogą przygotować do pracy w przemyśle wydobywczym, energetyce czy górnictwie.
Geolodzy odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska naturalnego, monitorując zmiany geologiczne, identyfikując obszary zagrożone katastrofami naturalnymi oraz opracowując strategie ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geoinżynieria i górnictwo otworowe
Inżynieria naftowa i gazownictwo
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych