Biotechnologia w Poznaniu
Biotechnologia - studia
Biotechnologia to rozwojowa, przyszłościowa dziedzina. Łączy elementy nauk biologicznych, chemicznych, matematycznych, informatycznych, a także ekonomicznych i technicznych. Procesy biotechnologiczne wykorzystywane są w bardzo wielu obszarach życia w produkcji leków i żywności, w przemyśle chemicznym i wydobywczym, w ochronie środowiska i kryminalistyce.
Biotechnologia znajduje się jedynie w ofercie publicznych szkół wyższych. Realizowana jest w systemie dwustopniowym. Pozwala to na uzyskanie tytułu licencjata lub inżyniera, a następnie kontynuowanie kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia.
W Poznaniu dostępne są następujące kierunki z zakresu biotechnologii:
Biotechnologia
Biotechnology
Biotechnologia medyczna
Czym zajmuje się biotechnolog?
Biotechnolodzy opracowują i stosują metody diagnostyczne, terapeutyczne i profilaktyczne w medycynie. Przykłady to produkcja leków biologicznych, takich jak insulinę czy przeciwciała monoklonalne, badania genetyczne, inżynieria tkanek, terapia genowa i opracowywanie nowych szczepionek. Biotechnolodzy pracują nad udoskonaleniem roślin i zwierząt, aby poprawić plony, odporność na choroby, wartość odżywczą i inne cechy. Opracowują metody biologiczne do oczyszczania środowiska i przetwarzania odpadów
Biotechnologia - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo:
- Molekularna biologia komórki
- Immunologia
- Inżynieria genetyczna
- Techniki analizy DNA
- Mikrobiologia przemysłowa
- Maszyny molekularne
- Wirusy w środowisku: praktyczny kurs poszukiwania i identyfikacji bakteriofagów
- Techniki wysokoprzepustowego sekwencjonowania w biologii molekularnej
Biotechnologia w Poznaniu – rekrutacja
Kandydaci na Biotechnologię medyczną muszą zdać egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym z biologii, chemii i języka obcego.
Na UAM oprócz zdanych przedmiotów obowiązkowych, punktowane są chemia, biologia, fizyka, informatyka i matematyka – kandydat wybiera jeden z nich.
Rekrutacja na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z przedmiotów kierunkowych - biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Absolwenci kierunków biotechnologicznych mogą pracować przykładowo w:
- laboratoriach
- firmach farmaceutycznych
- instytucjach związanych z ochroną środowiska
- zakładach spożywczych
- firmach biotechnologicznych
- instytutach uprawy roślin i hodowli zwierząt
- jednostkach naukowo badawczych.
Biotechnologia - opinie
Więcej na temat kierunku:
Czy warto studiować Biotechnologię?
Studia z zakresu biotechnologii mogą być wartościowym wyborem dla osób zainteresowanych naukami przyrodniczymi, biologią, chemią, biochemią i inżynierią, oraz dla tych, którzy chcą rozwijać innowacyjne rozwiązania w dziedzinie biologii i medycyny.
Biotechnologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną, w której dokonują się liczne odkrycia i postępy naukowe. Studiowanie biotechnologii pozwala być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i technologiami w dziedzinie biologii, genetyki, inżynierii genetycznej i bioinformatyki.
Zarobki po Biotechnologii
Mediana zarobków biotechnologa wynosi nieco ponad 4400 zł brutto. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby z kilkuletnim stażem.
Okazuje się, że większe zarobki w dziedzinie biotechnologii uzyskują kobiety.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze
Jakie uczelnie w Poznaniu oferują kierunek biotechnologia
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl