Dietetyka w Poznaniu
Dietetyka - studia
Studia na dietetyce przybliżają zagadnienia związane ze zdrowym żywieniem. Studenci uczą się opracowywać spersonalizowane programy dietetyczne dla osób w różnym wieku, prowadzących różny tryb życie, zmagających się z konkretnymi chorobami. Poznają wiele produktów i potraw, ich właściwości i technologie zdrowego przygotowania. Zdobywają wiedzę, jak poprowadzić leczenie wspomagane przez dietę oraz jak właściwie oceniać wpływ odżywiania na wyniki leczenia chorób.
Czym zajmuje się dietetyk?
Najczęściej praca dietetyka kojarzy nam się ze wsparciem przy zrzucaniu nadmiernych kilogramów. Zadaniem osoby pracującej w tym zawodzie jest projektowanie rozwiązań żywieniowych, które zoptymalizują poziom odżywienia człowieka. Dietetycy zajmują się profilaktyką chorób dietozależnych, dietoterapią, doborem żywności funkcjonalnej i komponowaniem żywności nowoczesnego cateringu.
Rozwijającym się obszarem jest przetwarzanie surowców i produktów spożywczych.
Dietetyka – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na Dietetyce znajdą się m.in.: chemia żywności, anatomia człowieka, fizjologia człowieka, mikrobiologia ogólna i żywności, analiza i ocena jakości żywności, genetyka, podstawy żywienia człowieka, technologia żywności i potraw oraz towaroznawstwo, higiena i toksykologia żywności, żywienie człowieka, etnografia żywieniowa, żywienie-zdrowia-ekologia, catering w żywieniu indywidualnym i zbiorowym, nowoczesne techniki przetwórcze, produkcja żywności dietetycznej i funkcjonalnej, ziołolecznictwo, edukacja żywieniowa.
Dietetyka – specjalności
Na poznańskiej dietetyce do wyboru są specjalności:
- żywienie w różnych etapach ontogenezy
- dietetyka w specyficznych potrzebach żywieniowych
- poradnictwo dietetyczne
- żywienie w sporcie i odnowie biologicznej
- dietetyka kliniczna
- dietetyka sportowa
- dietoprofilaktyka i dietoterapia
Dietetyka – rekrutacja
Kandydaci na UMP przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z biologii i chemii.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym punktowany jest język polski, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dietetykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Dietetyka – praca po studiach
Studia na dietetyce przygotowują do pracy przykładowo w:
- placówkach ochrony zdrowia,
- poradniach żywieniowych,
- sanatoriach,
- ośrodkach sportowych,
- organizacjach konsumenckich,
- poradnictwie dietetycznym,
- firmach cateringowych,
- restauracjach dietetycznych,
- instytucjach naukowo-badawczych.
Dietetyka – opinie
Od trzech lat studiuję dietetykę i mogę śmiało powiedzieć, że jest to czas nieustannego zgłębiania wynoszonej z zajęć wiedzy, praktycznej nauki zawodu podczas praktyk realizowanych m.in. w placówkach medycznych oraz uczenia się zindywidualizowanego i empatycznego podejścia do pacjenta. Za kilka miesięcy dopiero rozpocznę drogę zawodową, lecz mając tak solidne zaplecze teoretyczne i praktyczne, jestem pewna, że będę w stanie przekazywać jedynie rzetelną i co ważniejsze - popartą aktualnymi badaniami wiedzę.
Studentka dietetyki w Uni Terra
Ile zarabia dietetyk?
Dietetyk zarabia średnio ok 4200 zł netto.
To oczywiście wartość uśredniona. Kwota wynagrodzenia zależeć będzie od formy zatrudnienia, posiadanego stażu pracy i doświadczenia oraz typu wykonywanej pracy. Najwięcej zarabiają dietetycy zatrudnieni w cateringu czy prowadzący własne poradnie żywieniowe.
Czy warto studiować dietetykę?
Kierunek jest odpowiedni dla osób kontaktowych, zainteresowanych zdrowym żywieniem, otwartych na nowinki żywieniowe.
Zdobyte kwalifikacje pozwolą na pracę w obszarze, gdzie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów do spraw żywienia w dobie wszechobecnej żywności przetworzonej, czy chorób cywilizacyjnych.
***
Wiele kierunków studiów związanych jest z zagadnieniami dotyczącymi odżywiania, zdrowej diety, ekologicznego przygotowywania i przechowywania żywności. Może zainteresują Was kierunki:
Dietetyka i ekologiczna żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietetyka
Żywienie człowieka i ocena żywności
Dietetics – studies in English
Sprawdź inne kierunki medyczne.
Przeczytaj o typach studiów medycznych.
Jakie uczelnie w Poznaniu oferują kierunek dietetyka
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl