Filologia germańska
Studia na filologii germańskiej pozwalają opanować doskonale znajomość języka niemieckiego, wyposażają w wiedzę o języku, literaturze i kulturze Niemiec. Na zajęciach będziecie doskonalić swoją wymowę i akcent, poznawać zawiłości gramatyki i składni, poszerzycie swój słownik o tysiące nowych słów, idiomów czy fraz. Przybliżycie sobie współczesne problemy krajów niemieckojęzycznych. Miłośnicy literatury poznają klasyki, jak i współczesną twórczość niemieckich pisarzy i poetów. Kończąc filologię będziecie ekspertami w zakresie języka oraz uwarunkowań kulturowych i realiów krajów z tego obszaru.
Studenci większości uczelni mają możliwość skorzystania z wyjazdów zagranicznych. Semestr w uczelni partnerskiej to bezcenne doświadczenie: szlifowanie języka, poznanie studentów z innego kraju, nawiązanie kontaktów.
Studia na germanistyce są dwustopniowe. Absolwenci, którzy uzyskają dyplom licencjata mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia na wybranych uczelniach.
Wybrane specjalności oferowane na filologii germańskiej:
- interkulturowe studia niemcoznawcze
- język niemiecki od podstaw
- język szwedzki
- nauczycielska z językiem szwedzkim
- tłumaczeniowa w zakresie języków specjalistycznych
- język niemiecki w obszarach zawodowych
- język niemiecki w prawie i gospodarce
- moduł niderlandzki
- moduł rozszerzonej nauki język angielskiego
- nauczycielska
- filologia germańska ze specjalizacją kulturoznawczo-dziennikarską
- filologia germańska ze specjalizacją lingwistyczną.
Dla kogo studia na kierunku filologia germańska
Germanistykę wybierają osoby, które nie mają problemu z nauką języków obcych, niestraszne są im tomy lektur czytanych w oryginale. Interesuje je kultura i historia krajów niemieckojęzycznych. Dobrze, jeśli interesują się zagadnieniami społecznymi, historycznymi i kulturalnymi z obszaru Niemiec, czytają niemiecką prasę, internet, oglądają niemiecką telewizję. Kandydaci na studia najczęściej przyszłą pracę zawodową wiążą z wykorzystaniem języka niemieckiego. Należy mieć na uwadze, że studia nad językiem nie przypominają nauki, jaką znamy ze szkoły średniej.
Przydatne u kandydatów będą niemal matematatyczno-analityczne predyspozycje. Studiowanie germanistyki wiązać się będzie m.in.z badaniem struktury języka, zawiłości językowych, rozwoju słownictwa, zmian zachodzących na przestrzeni wieków. Ważny jest także słuch fonetyczny, bez którego trudno o poprawną wymowę i uchwycenie melodii języka.
Program kształcenia na kierunku filologia germańska
Przykładowe przedmioty w programie kształcenia: praktyczna nauka języka niemieckiego, pisanie akademickie, gramatyka opisowa, teoria literatury, historia literatury niemieckiej, wiedza o krajach obszaru językowego, historia języka niemieckiego, historia wybranego obszaru językowego, językoznawstwo współczesne, teoria i badania nad akwizycją języka obcego, teoria i praktyka przekładu, ochrona własności intelektualnej. W toku studiów pojawiają się przedmioty właściwe dla profilu tłumaczeniowego, komunikacji międzykulturowej, kształcenia nauczycieli.
Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów. Studenci odbywają także obowiązkowe praktyki zawodowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia germańska
Podczas rekrutacji na filologię germańską weryfikowany jest przede wszystkim wynik uzyskany na maturze z języka niemieckiego i języka polskiego. Niekiedy uczelnie wskazują dodatkowe przedmioty, spośród których kandydat wybiera jeden, czy dwa. Czasami wystarczy poziom podstawowy, jednak na wielu uczelniach warunkiem przyjęcia jest zdanie matury na poziomie rozszerzonym.
Wybierając konkretną uczelnię należy szczegółowo sprawdzić kryteria kwalifikacji.
Znajdują się one w serwisach rekrutacyjnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku filologia germańska
Ukończenie konkretnej specjalności determinuje niekiedy pracę zawodową.
Absolwenci profilów nauczycielskich mogą pracować jako nauczyciele języka niemieckiego w szkołach podstawowych, średnich, prowadzić zajęcia na kursach językowych.
Specjalność tłumaczeniowa przygotowuje do pracy w wydawnictwach, biurach tłumaczeń, instytucjach unijnych.
Doskonała znajomość języka niemieckiego pozwala na pracę w firmach współpracujących z kontrahentami zagranicznymi, gdzie oprócz umiejętności płynnej komunikacji niezbędna jest znajomość realiów życia, uwarunkowań kulturowych: w agencjach turystycznych, przedsiębiorstwach handlowych, działach marketingu i promocji, redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych, wydawnictwach, instytucjach kulturalnych, ale też dyplomacji, instytucjach Unii Europejskiej, organizacjach międzynarodowych.
Opinie o kierunku filologia germańska
Studia filologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem. W dobie globalizacji świadomość kulturowa i znajomość języków obcych to obecnie absolutna konieczność. Język niemiecki to ważny język biznesu, płynne posługiwanie się niemieckim pozwala na komunikację na całym niemal świecie.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem filologii , zachęcamy do lektury bloga. Jego autorka opowiada o swoich studiach, wskazuje najbardziej problematyczne przedmioty, ocenia, czy to był właściwy wybór. Może te rozważania będą pomocne jeśli wahasz się, jakie studia wybrać: https://zycienaszescdziesiatprocent.blogspot.com/2014/02/studiowanie-germanistyki-jak-tam.html.
Kierunki pokrewne do kierunku filologia germańska
Jakie uczelnie oferują kierunek filologia germańska
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl