Studia w Katowicach

Katowice od pewnego czasu skutecznie zmieniają swój profil z miasta kojarzonego z ciężkim przemysłem i górnictwem, na rzecz nowoczesnych i czystych technologii. Miasto opracowało program rewitalizacji dotyczący różnych płaszczyzn: gospodarczej, przestrzennej i społecznej, który systematycznie jest realizowany. W obecnym 2015 roku Katowice obchodzą swoje 150-lecie i od dawna są już jednym z największych ośrodków gospodarczych w Polsce i dużym ośrodkiem akademickim.

Kierunki jakie można studiować w Katowicach to:

administracja, aktorstwo, analityka gospodarcza, analityka medyczna, animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną, architektura i urbanistyka, architektura wnętrz, bezpieczeństwo i higiena pracy, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, biofizyka, biologia, biotechnologia, budownictwo, chemia, dietetyka, doradztwo filozoficzne i coaching, dyrygentura, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, edukacja techniczno – informatyczna, ekonofizyka, ekonomia, elektroniczna administracja publiczna, rządowa i samorządowa, etnologia, europeistyka, farmacja, filologia angielska, filologia germańska, filologia hiszpańska (iberystyka), filologia klasyczna, filologia polska, filologia romańska, filologia rosyjska, filologia słowiańska, filologia włoska, filozofia, finanse i rachunkowość, finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia, fizjoterapia, ,fizyka, fizyka medyczna, fizyka techniczna, geofizyka, geografia, geologia, gospodarka i zarządzanie publiczne, gospodarka przestrzenna, gospodarka turystyczna, grafika, historia, historia sztuki, indywidualne studia międzyobszarowe (ISM), informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, informacja w instytucjach e-społeczeństwa, informatologia stosowana, informatyka, informatyka i ekonometria, instrumentalistyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, jazz i muzyka estradowa, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kompozycja i teoria muzyki, komunikacja promocyjna i kryzysowa, kosmetologia, kulturoznawstwo, kultury mediów, logistyka, malarstwo, matematyka, mechatronika, mediteranistyka, metalurgia, międzynarodowe stosunki, gospodarcze, międzynarodowe studia polskie, muzyka użytkowa, nauki o rodzinie, ochrona dóbr kultury, ochrona środowiska, oligofrenopedagogika z arteterapią, organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej, pedagogika, pedagogika specjalna, pielęgniarstwo, politologia, położnictwo, praca socjalna, prawo, projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej, przedsiębiorczość, psychokryminalistyka, psychologia, ratownictwo medyczne, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, reżyseria, socjologia, stosowane nauki społeczne, stosunki międzynarodowe, studia regionalne, sztuka pisania, technologia chemiczna, teologia, transport, turystyka historyczna, turystyka i rekreacja, wokalistyka, wychowanie fizyczne, wzornictwo, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zastosowanie technologii informatycznych w małych i średnich przedsiębiorstwach, zdrowie publiczne.

W Katowicach swoje siedziby maja takie uczelnie publiczne jak:

Wyższe szkoły niepubliczne reprezentują:

Myśląc o studiach w Katowicach wiele osób wyobraża sobie wielkie szare miasto. Nie do końca jest to prawda. Architektura Katowic jest ciekawa i zróżnicowana. Przemysły wydobywczy był czynnikiem, który spowodował rozwój Katowic, dlatego obecnie można podziwiać pochodzącą z początku XX wieku zabudowę dzielnic Nikiszowiec i Giszowiec. Te części miasta stworzono z myślą o górnikach i ich rodzinach. W latach 20 XX wieku powstała piękna modernistyczna część śródmieścia inspirowana architekturą Bauhausu i projektami Le Corbusiera. Obecnie miasto również dba o harmonijne projekty nie tylko architektoniczne. Katowice i cały Śląsk to jeden z pierwszych regionów w tej części Europy, gdzie postanowiono rozwijać innowacyjność poprzez design. W tym celu Urząd Marszałkowski powołał Design Silesia, który zajmuje się poprawianiem jakości życia poprzez dobrze zaprojektowane rzeczy i usługi oraz ich promocję.

Studenci z Katowic nie mogą narzekać na nudę. Kultura w mieście to liczne kina, kilka teatrów, filharmonia. Siedzibę w mieście ma też Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. W Katowicach odbywają się liczne festiwale m.in.: Katowicki Karnawał Komedii, Festiwal Slajdów Podróżniczych, Intel Extreme Masters, Jazz Art Festival, Street Art Festiwal, Festiwal Filmów Kultowych, Mayday. Typowo studenckie imprezy to Juwenalia oraz Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Warto odwiedzić także nowe Muzeum Śląskie na terenie starej kopalni, gdzie większość ekspozycji znajduje się pod ziemią.

W centrum Katowic studenci do dyspozycji mają wiele pubów, klubów i innych miejsc spotkań. Żywiąc się na mieście trzeba spróbować tradycyjnej kuchni śląskiej, a także odwiedzić kilka miejsc serwujących śniadania.

Studenci, którzy zapragną przebywać wśród przyrody mogą udać się do pobliskiego znajdującego się na pograniczu Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa Śląskiego Parku Rozrywki. Zajmuje on 620 hektarów w skład których wchodzą tereny leśne, pielęgnowane stale powierzchnie parkowe, stawy i strumyki. Atrakcje dostępne w parku to: Śląskie Wesołe Miasteczko, Planetarium Śląskie, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Park Linowy, Stadion Śląski, Muzeum, Górnośląski Park Etnograficzny, Hala Wystaw "Kapelusz" oraz Kolejka Linowa Elka. Można tam również coś zjeść lub napić się kawy.

Studia w Katowicach to dobry pomysł dla osób, które chcą poczuć atmosferę przemijającej industrialnej epoki wymieszanej z najnowszymi trendami w sztuce, designie i kulturze.

Zapraszamy na: https://opinieouczelniach.pl/studia-katowice